Vysočina se stává baštou triatlonu. Není to dávno, co Jihlava hostila republikový šampionát na olympijských tratích, stejnou akci hostila loni Telč. Pilman triatlon má coby člen Českého poháru dlouhou tradici, na mistrovství republiky na středních tratích povýší o víkendu.

Pilman napíše dnes už svou třináctou kapitolu, jež je zároveň šestým dílem seriálu Ford Czechman Tour v dlouhém triatlonu. Předchozí díly byly Krušnoman, Czechman, Moraviaman, Slovakman 226 a TRIPrague. Bojovat se bude na tratích polovičního ironmana, tedy 1,9 kilometru plavání, 93 kilometrů na kole a 21,1 kilometru běhu, ve hře budou mistrovské tituly.

„Plavání bude opět v Pilské nádrži, která i přes nižší stav má hygienou potvrzenou dostačující kvalitu vody. Dále kopcovitý 32 km dlouhý okruh na dobrých silnicích. Závodníky potěší nový povrch na posledním úseku, diváky pak atraktivní průjezdy s občerstvovačkou v centru závodu. Běžecký okruh ve třech kolech je veden také v areálu Pilák a umožní diváckou podporu i na více místech v každém průběhu," řekl k tratím pořadatel Jan Havlíček, kterého těší, že Pilman je díky své letité tradici hodně oblíbeným závodem.

„Výrazné novinky nechystáme. Snad jen že centrum závodu je od loňského roku v nově zbudovaném rekreačním areálu Pilák, s výborným zázemím, atrakcemi pro děti a zábavou i pro dospělé, čekající na ty své závodníky. Za tu dobu, co Pilmana pořádáme, se podařilo dosáhnout stabilní dobré úrovně závodu na stabilizovaných tratích. I od závodníků cítím, že to je jeden z důvodů, proč je závod i přes svoji náročnost stále oblíben," dodal Jan Havlíček s tím, že na startu by mohlo být přibližně sto osmdesát triatlonistů.

„Startovní pole se v posledních dnech rozšířilo a účast potvrdili výborní závodníci jako Láďa Dvořák, Karol Džalaj, Eva Potůčková, Petra Krejčová a další z top dvacet, které vídáme na pódiích v Českém poháru. Celkem očekáváme asi sto osmdesát závodníků z Česka, Slovenska a i ze zahraničí. Předpověď počasí je výborná, na Vysočině bude teplota do pětadvaceti stupňů, čeká nás slunečný den, takže o důvod víc, proč se do Žďáru vydat," uzavřel Jan Havlíček.

Start závodu jednotlivců je v 11 hodin, o deset minut později se na trať vydají týmy.