Na ně navázal ve váze do 90 kg pátým místem olomoucký David Klammert, všichni tři si tak vylepšili náladu po mistrovství světa v Baku a připsali si do světového žebříčku pořádnou porci bodů.

Mírné bodové zaváhání je zapomenuto. Lukáš Krpálek chtěl strašně moc vybojovat na nedávném světovém šampionátu v Baku první medaili v těžké váze, ale na pozadí ho mrzela po pátém místě i bodová ztráta.

V Mexiku však porazil jako nasazená turnajová jednička a dvojka světového rankingu všechny své vyzyvatele a připsal si sedm bodů do olympijské  kvalifikace.

„Tokiu jsem zase o něco blíže,“ oddechl si v rozhovoru pro Radiožurnál a na konto osmnácté zlaté seniorské medaile dodal: „Po delší době mám zase medaili a hned je zlatá. Mám z toho obrovskou radost.“

První dva zápasy na tatami byla pro Krpálka velmi krátká. Rumunovi Croiturovi nasadil škrcení již po 32 sekundách a Rakušan Allerstorfer mu vzdoroval jen o minutu déle.

To v semifinále i finále musel ze sebe vydat to nejlepší. „Na Rusa Bašajeva to moc neumím, ale podařilo se mi ho porazit v prodloužení,“ ulevil si.

To ještě však netušil, že proti Kubánci Grandovi ho čeká ještě těžší práce. Musel dohánět vedení soupeře na wazari, ale zápas dotáhl opět do prodloužení a v něm slavil bodovanou technikou na ippon. „Byl to silově hodně náročný zápas. Ale povedlo se mi ho hodit nádherným hodem,“ radoval se Krpálek.

Již dříve se mohl z životního úspěchu radovat žďárský rodák David Pulkrábek. Ve hmotnostní kategorii do 60 kg. nejprve zdolal Nizozemce Roye Koffijberga před časovým limitem a pak doslova šokoval úřadujícího evropského šampiona a světovou jedenáctku, Rusa Islama Jakuševa.

Jedinou porážku si připsal v semifinále, kdy nestačil na Francouze Luku Mkheidzeho, ale v duelu o bronz se postaral o další překvapení. Světové pětce a nasazené jedničce turnaje, Španělu Franciscovi Garrigósovi zhruba po dvou a půl minutách zápasu nastoupil a vyhrál na ippon.„Měl jsem těžké zápasy, ale nakonec se povedla medaile,“ zářil v Mexiku Pulkrábek.