Na volné ploše poblíž fotbalového stadionu FC Vysočina nabídne v první etapě výstavby přes pět tisíc metrů čtverečních kancelářských a maloobchodních ploch.

Za připravovaným obchodně - administrativním centrem v Jiráskově ulici stojí jihlavská společnost PSJ, která má v této lokalitě své sídlo. Výstavba by měla začít už v příštím roce.

„Na projekt je již vydáno územní rozhodnutí a momentálně se už zpracovává projektová dokumentace pro stavební povolení,“ konstatovala Dita Korčiánová ze společnosti Labartt Properties, která má na starosti pronájem objektu.

Dokončení sedmipatrové budovy se dvěma podzemními podlažími je plánováno na druhou polovinu roku 2012. Ve všech pádech skloňovaná krize podle investora projekt neohrozí, nezájmu o pronájem kancelářských ploch se neobává. Do poloviny příštího roku by chtěl z více než poloviny komplex předpronajmout.

„Jistého procenta obsazenosti jsme už dosáhli, konkretizovat jej však s ohledem na upřesňování smluvních podmínek nemůžeme,“ sdělila Dita Korčianová Deníku.

Společnost PSJ včetně svých dceřiných firem si přitom v Iglavia Parku předpronajala přes dva tisíce metrů čtverečních plochy.

Hospodářská krize a s ní spojené hledání úspor nákladů by paradoxně investorovi mohlo k obsazení objektu nájemci pomoci.

Projekt je dimenzován jako nízkoenergetický, což pro nájemce znamená nižší platby za energie. Jihlava také navíc patří k městům, která jsou lákavá i díky nižším průměrným mzdám a dobré dostupnosti kvalifikovaných zaměstnanců,“ zmínila Korčianová.

Jihlava je podle Korčianové jedno z posledních krajských měst, v nichž firmám chybí kvalitní administrativní prostory.

City Park se rivala nebojí

Výhodou umístění komplexu do Jihlavy přitom může být i poloha v rámci republiky, samozřejmostí bude možnost parkování. V celém komplexu bude ve finále k dispozici na čtyři sta parkovacích míst. Pro první etapu se ale počítá s přibližně 140 místy. Ta budou sloužit především nájemcům kancelářských ploch. Pro návštěvy a pro potřeby obchodních ploch bude parkoviště v přízemí objektu.

V objektu by kromě kanceláří měly v přízemí vzniknout i obchody. Kromě kaváren a restaurací je jejich náplň zatím neznámá. Největší obchodní zóna v krajském městě, City Park, se ale konkurenční nabídky komerčních ploch neobává.

„Osobně jsem zatím o Iglavia Parku dosud nic neslyšel, proto by nebylo správné se na jeho adresu jakkoliv vyjadřovat,“ řekl Pavel Henzl, manažer obchodního centra City Park. „Mohu ale jen říci, že konkurence se opravdu neobáváme,“ dodal Henzl.

Stavba Iglavia Parku bude rozčleněna na tři etapy. Investice v první fázi dosáhnou sedmi set milionů korun. Náklady na vybudování celého centra se odhadují na 1,5 až dvě miliardy korun.

Michal Kolařík, Zuzana Mračková