Moderní stolní hry nabízejí recept, jak poskytnout dětem poutavou zábavu a přitom podpořit rodinné soužití. Dávno je pryč doba, kdy stolní hry představovaly šachy a dáma či halma, kterou navíc málokdo uměl.

Pokud mělo hrát víc lidí současně, nabízely se pro dospělé kromě karet snad jen Dostihy a sázky. Děti měly výběr větší, ale tyto hry zase většinou nebavily jejich rodiče. Moderní hry jsou naopak většinou pro více účastníků. Navíc zaujmou nejen mladé, ale i starší a leckdy babičky a dědy v důchodovém věku.

Příklad rodičů

K dostání jsou hry rozvíjející postřeh, vědomosti, kombinační nebo obchodní myšlení. A především pro pány kluky je také řada vojenských her, často s nádherně vyvedenými desítkami figurek vojáků i vojenské techniky. Na své si každopádně přijdou holky i kluci, ženy i muži. A hlavně, na rozdíl třeba od stále populární kanasty, mohou bez potíží hrát rodiče proti dětem.

Při hraní navíc sedí rodina kolem jednoho stolu a baví se společně. Přínos her potvrzuje i pražský psycholog Tomáš Vašák. „Základní přínos her je skutečně ve společně stráveném čase. Jsou zde však i další zajímavé aspekty. Například dítě se učí prohrávat. Samozřejmě, že nejspíš párkrát obrečí svoji prohru, ale na druhou stranu vidí, jak se s tím vyrovnávají ostatní členové rodiny.

Vidí například, že v soutěži vás může někdo porazit, a přesto to nenabourá vzájemný vztah. Učí se také například, že vítězství podvodem je neakceptovatelné. Velmi zajímavé je při hře pozorovat rodiče, občas totiž sami ztratí blahosklonný nadhled a hra je pohltí.

V tu chvíli dítěti ukazují svoje chování a jednání bez cenzury a stávají se reálnými partnery. To jsou důležité okamžiky ve výchově. Mnohem důležitější než „moudré“ rodičovské pravdy,“ vysvětluje psycholog.

Rodinná investice

Ceny her, většinou původně zahraničních, se bohužel pohybují běžně okolo 500 korun, ale mohou stát i tisícovku. Na druhou stranu, dobrou novou počítačovou hru za méně než tisícovku obvykle nepořídíte také. A synek či dcera se s ní zavře v pokoji, a tím se uzavře i před vámi.

„Krize rodinné komunikace jsou realitou dnešních dní. Počítačová hra je prostě velmi atraktivní a pokud rodina není schopna nabídnout stejně přitažlivou alternativu, může to být vážný problém. Vztahy potřebují péči. Potřebují společně strávený čas. Vztahy bez komunikace se nakonec naruší,“ říká Tomáš Vašák.

Nad jednou partií může rodina strávit deset minut, ale také více než hodinu. Pokud se například rozhodnete pro karetní hru ze série „12 minutes games“ dvanáctiminutových her), stihnete za hodinu klidně pět partií. „Dvanáctiminutovky“ jsou sice určeny především pro děti, ale díky rychlému spádu zaujmou i méně soutěživé dospělé. Procvičíte při nich odhad, postřeh a rychlost.

Vybírat můžete z desítek her. Nejširší sortiment mají specializované prodejny, slušnou nabídku můžete najít také v dobře zásobených hračkářstvích. Při vybírání uvažujte o tom, kolik lidí ke hře potřebujete a zda je zvolená tematika bude bavit.

Řada her také nabízí různá rozšíření a doplňky, jež přinášejí nové prvky a nové herní situace. Pokud vyberete dobře, můžete se těšit na to, že klidně každý týden strávíte jeden večer nebo odpoledne hraním s rodinou nebo přáteli. Při takovém tempu se vám dobrá hra neokouká ani za půl roku, zejména pokud se k ní dají pořídit další rozšíření.

Mimochodem, když si pořídíte hru za řekněme 500 korun a strávíte u ní každý týden jen hodinu, zjistíte, že náklady na hodinu rodinné zábavy jsou necelých 10 korun za rok.

Pozor na pravidla

Nejjednodušší je kupovat hry s takzvanou plnou lokalizací, což znamená, že nejen pravidla, ale i veškeré další herní prvky jsou v češtině. Nejčastěji se však prodávají hry, které mají česká pravidla, v nichž najdete i překlad ostatních herních prvků. Jakmile však zjistíte, že hra má jen „oxeroxovaná“ česká pravidla, je to signál, že něco nemusí být v pořádku. Seriózní distributor vždy dodává pravidla barevná, tištěná a s obrázky, která jsou identická s těmi originálními.