Ceny uranu, ale v současnosti rostou. Proto byla tento týden již „zapomenutá“ myšlenka znovu oživena. Postarala se o to česká geologická firma Timex Zdice a australská společnost Uran Limited. Bližší vztah mezi společnostmi přiblížila Deníku Olga Bubníková ze společnosti Timex Zdice. „My jsme odborný garant, Uran Limited jsou naším spoluinvestorem,“ uvedla.

Zástupci zmíněných firem představili v úterý své společnosti a seznámili sedm zmocněnců obcí, kterých by se případná těžba dotýkala, se svými záměry. Jednalo se především o obce Věžnička, Věžnice, Jamné, Brzkov, Polná, Přibyslav a Dobroutov.

„Myslím si, že když starý důl spravili a vysázeli tam stromky tak je to škoda. Samotná těžba by mi ani nevadila,“ řekla Drahoslava Laštovičková z Brzkova.

Opačný názor zastává její sousedka Soňa Bartušková. „Jsem spíš proti, ale stejně to neovlivním. Když to bude, tak to bude,“ řekla Deníku.
V současnosti probíhá správní řízení, zda firmy dostanou povolení provést průzkum.

„Zastupitelé jednotlivých obcí budou projednávat, zda povolí průzkumný vrt. S těžbou to prozatím nesouvisí,“ podotkl Jindřich Skočdopole, starosta Polné.
„Průzkumné práce by probíhaly čtyři roky, samotná těžba je reálná v horizontu deseti let,“ sdělil Jiří Pecka, starosta obce Jamné.

„Žádáme o přidělení průzkumného území. Pokud ho dostaneme, nikdo jiný nesmí provádět průzkumné práce. Ze začátku bychom vyhodnotili průzkumy z minulých dob a ověřili je. Poté by začaly průzkumné práce. Jednalo by se o povrchový průzkum a jeho vyhodnocení, následován mělkým zásahem do pozemku. Vše by vyvrcholilo hlubšími vrty, kde by se vyčíslily zásoby uranové rudy,“ dodala Bubníková.

„Zásoby zřejmě budou méně bohaté než v Rožné (prodloužení těžby uranu v Rožné na Žďársku schválila letos v květnu vláda, pozn. red.), ale dopad na životní prostředí bude velký. Jsme malá obec, žijeme poklidný život a dopad těžby uranu by ho narušil,“ uvedl starosta obce Věžničky, Miloslav Vomela

„O jaderné energetice se často hovoří jako o „čisté“. Ale než k ní dojde, musí se vytěžit právě uran, jehož těžba „čistá“ není,“ upozornila Jana Vitnerová z ekologického sdružení Arnika.

„V rudě, která se těží je obsažen uran. Ten se musí separovat a z rudy zůstane pouze halda hlušin, z kterých se uvolňuje radon. Ten může způsobovat zhoubné nádory, které se mohou projevit až po desítkách let,“ uvedla Hana Gabrielová, ekologická poradkyně ze sdružení Kala.

„Je pravděpodobné, že to zastupitelstvo zamítne. Znamenalo by to zátěž na životní prostředí,“ dodal Pecka „Věžnička již vyjádřila velkou většinou nesouhlas,“ připojil se Vomela.

„Já osobně s průzkumem souhlasím, ten nám neuškodí. Samotná těžba už bude jiná věc,“ prozradil Jan Štefánek, starosta Přibyslavi.