V mnoha zařízeních lidé najdou alespoň nekuřácký salonek. Nekuřáckých restaurací je v kraji zřejmě pouze několik, vítají je hlavně rodiny s dětmi. Jak vyplynulo z ankety ČTK, jejich majitelé si na odliv klientely příliš nestěžují.

Osm let se nekouří v penzionu a hospůdce Na Stezce ve Žďáru nad Sázavou. "Hosté reagují normálně. Zvykli si a kouří jen na zahradě," řekla majitelka Alena Spurná. V provozu platí zákaz od jeho vzniku. "Jsme nekuřáci. Děláme to ze zájmu a nejsme zvědavi na to, aby nám někdo kouřil pod nos," podotkla Spurná.

Cigaretový dým neobtěžuje ani hosty nové restaurace ve Vlachovicích na Žďársku. Podle provozovatelů se to někomu líbí, někomu ne. Spokojeny jsou hlavně rodiny s dětmi. Bez cigarety se musejí obejít také hosté jihlavské Pivovarské restaurace. Kouřit se v ní nesmí od letoška, kdy byla otevřena po rekonstrukci. "Myslím, že se hosté neztrácejí," řekl pracovník Pavel Vávra.

V Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku se nekouří na dvou místech. V tomto městě se o kuřácích živě diskutovalo před dvěma lety, když tehdejší vedení radnice prosadilo zákaz kouření v městských budovách. Týkalo se to i dvou restaurací, které byly u města v nájmu.

Přestože byl zákaz později zrušen, jedna restaurace již zůstala nekuřácká. K dýmu se nechtěli vracet sportovci, kteří se občerstvují v restauraci na stadionu. Druhý podnik kouření opět povolil. Jeho pracovník to zdůvodnil tím, že po zákazu lidé začali chodit jinam a tržby klesaly. Podle údajů radnice se ve městě nekouří ani v soukromé restauraci u sauny.

"Jde o to, jaký je to provoz," uvedl Karel Palán, předseda Cechu hostinských na Havlíčkobrodsku. Lidé nechtějí být kouřem obtěžováni hlavně u oběda. "Večer, když je běžný provoz, kouří i ti, kteří normálně nekouří. Myslím si, že zákaz by se projevil na tržbách," míní.

Palán se svou rodinou provozuje restauraci v Perknově. "Z nás nekouří ani jeden. Taky bychom přivítali, kdyby se nekouřilo, ale zatím to nejde," konstatoval. Podle jeho názoru by se s odvykáním kouření mělo začít u mladých lidí, a ne u letitých štamgastů, kteří jsou zvyklí chodit na pivo a cigaretu.

Podle statistik v Česku kouří zhruba čtvrtina obyvatel, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. Uvádí se, že denně na následky nemocí z kouření zemře 50 až 60 lidí. S omezením kouření v restauracích, místech, kde se pohybují děti či v bytových domech počítá novela takzvaného protikuřáckého zákona, kterou projednávají parlamentní výbory sněmovny.