"V regionu se shánějí obtížně", řekl personální ředitel Zdeněk Pavlovský. Na nedostatek strojírenských odborníků narážejí podniky v celém kraji.

Agrostroj hledá například obráběče kovů, seřizovače, lakýrníky či svářeče. "Nejlépe s maturitou, protože obsluha CNC strojů je náročná," podotkl Pavlovský. Podnik potřebuje také vysokoškolsky vzdělané strojaře. Pavlovský řekl, že svářeče se daří získávat z rekvalifikačních kurzů. Osvědčuje se dlouhodobá spolupráce s odbornými středními školami. Do Agrostroje nastoupí asi 40 letošních absolventů - vyučených nebo s maturitou. Ve firmě vypomáhají Slováci.

Agrostroj vyrábí zemědělské stroje a nástroje, velkou část zakázek představují kooperace pro pro nadnárodní společnosti v oboru zemědělské techniky a pro výrobce nákladních automobilů, stavebních strojů a vysokozdvižných vozíků.

V okrese Pelhřimov, který má třetí nejnižší nezaměstnanost v zemi, na konci letošního dubna hledalo práci jen asi 1200 lidí. Firmy jim nabízely 800 volných pracovních míst. Údaje za květen zatím úřad práce nezveřejnil, ale podle odhadu dojde k dalšímu snížení počtu nezaměstnaných.

Na Vysočině loni větší průmyslové podniky přijaly kolem 4600 nových pracovníků. Průměrný počet jejich zaměstnanců meziročně stoupl o 9,5 procenta a na konci uplynulého roku v těchto provozech pracovalo 53.600 lidí. Podle zjištění ČTK strojírenské podniky v kraji letos vytvářejí další stovky pracovních míst.