Tvořili ji odborníci z 11 zemí. O předběžných výsledcích mise dnes novináře informovalo vedení elektrárny.

Připomínky jsou důvěrné a členové mise je zveřejnit nesmějí, tiskové konference se proto nezúčastnili, řekl ředitel elektrárny Zdeněk Linhart. Odborná veřejnost se doví pouze kladná zjištění. Mise Wano se v Dukovanech konala po deseti letech, požádala o ni sama elektrárna. Provoz prověřovali odborníci z Francie, Ruska, Mexika, Slovenska, Velké Británie, Maďarska, Bulharska, Litvy, Ukrajiny, Číny a Japonska. Intervaly misí se v poslední době zkrátily, proto se mise WANO do Dukovan vrátí nejpozději do šesti let.

Podle výsledků letošní mise by elektrárna mohla zlepšit komunikaci mezi zaměstnanci. Například vedoucí pracovníci by se na začátku směny mohli zabývat i psychickou pohodou svého týmu. Ředitel podotkl, že všichni zaměstnanci ČEZ i dodavatelských firem v elektrárně pravidelně absolvují psychologické testy. Po připomínce mise bude elektrárna zvažovat i možnosti pro sledování krátkodobých výkyvů nálad.

Někteří zaměstnanci podle mise nechtěli naslouchat radám. Cizince také překvapilo velké množství lidí, kteří se před koncem páteční směny sešli na vrátnici, kde čekali, aby mohli odejít domů. Považovali je za schůzi. Podle Linharta již vedení elektrárny zakročilo a odchod z práce bude lépe organizován.

Elektrárna zaměstnává přes 1000 lidí, dalších až 600 pracovníků mají v areálu dodavatelské firmy. Při odstávkách výrobních bloků přibývá dalších 500 energetiků.

Na každý ze čtyř bloků loni připadly tři až čtyři nečekané události, které ale neměly vliv na jadernou bezpečnost. Lidský faktor se podílel na čtyřech z nich.

Mise bude ukončena v pátek. Závěrečnou zprávu elektrárna oficiálně obdrží až v říjnu, ale na zlepšeních začne pracovat v nejbližší době. Na odstranění nedostatků se několik členů mise přijede podívat v závěru příštího roku.

Na pravidelných přátelských prověrkách se provozovatelé jaderných elektráren dohodli po černobylské havárii, aby vytvořili systém zpětné vazby a soustavného hodnocení bezpečnosti provozu. Organizace WANO si změny nemůže vynutit, podle Linharta ale každá elektrárna vítá připomínky, které jí pomohou ke zlepšování.

Mezinárodní odborníci do Dukovan přijíždějí i v rámci misí, které zve Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Taková mise se naposled konala v roce 2001. Tyto výsledky se zveřejňují.

Dukovanská elektrárna je zatím největším výrobcem elektřiny v Česku, letos plánuje dodat do sítě 13,630 miliardy kilowatthodin. Patří do první pětiny nejlépe provozovaných jaderných elektráren na světě.

Podívejte se také na fotografie přímo z JE Dukovany, které nafotil fotograf Deníku Josef Němec (viz. fotogalerie)