„Společnost Syner jako partnera vítám. Jsme rádi, že prodejem akcií k nám přišel kapitálově silný vlastník. Výhodu vidím hlavně v tom, že se nám budou lépe získávat zakázky,“ uvedl člen představenstva VHS Vysočina Josef Přibyl.

Pro přibližně 200 zaměstnanců skupiny se ale s příchodem nového vlastníka nic nemění.

„Náplň práce zůstane stejná, jako doposud,“ ujistil Přibyl. Změnu nepocítí ani krajské město, ve kterém má VHS své sídlo. „Vnitřní organizační změny jsou zcela záležitostí společnosti. Ta může pracovat pro jakoukoliv organizaci či město. Pro Jihlavu ale momentálně VHS Vysočina nic nedodává, ani nebuduje,“ řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Zato například Brtnice, nebo Luka nad Jihlavou jsou v jiné situaci. Pro ně dělá skupina VHS Vysočina akce za několik desítek milionů korun. „Kromě toho ještě děláme vodovod v Puklicích, a další akce. Mimo jiné jsme před nedávnem dokončili kanalizaci v Dobroníně,“ doplnil Josef Přibyl.

„Změna ve VHS nás nijak neovlivnila. Smlouvu dodržují bez problémů a vše běží, tak jak má,“ poznamenala starostka Brtnice Marie Kružíková.

Společnost Syner vznikla před necelými deseti lety. Její dceřiná společnost v Liberci provozuje multifunkční komplex Tipsport arena. „Provozování dalšího sportovního areálu pro nás v současné době není prioritou,“ uzavřel mluvčí společnosti Ondřej Paclt.

KAUZY SPOLEČNOSTI SYNER

Společnost Syner, která je základní součástí konsorcia S Group, je spojována také s několika kauzami. Majitelé S Group Petr Syrovátko (na snímku) a Jiří Urban čelí v současné době obvinění z úplatkářství, kterého se měli podle žalobce dopustit při získávání zakázky na rekonstrukci liberecké nemocnice.

Oba majitelé byly odsouzeni trestním příkazem samosoudce, proti kterému ihned vznesly odpor.

Další kauza, která poznamenala pověst společnosti Syner respektive S Group je výstavba sportovní arény v Karlových Varech. Při losování, které o zakázce rozhodovalo, došlo k nezvykle dlouhé prodlevě. Video s tímto losování se stalo jedním z nejstahovanějších v českém internetu a tímto případem se také začala zabývat policie a komora notářů.

Na působení společnosti Syner upozorňuje také společnost Transparency International ČR, která poukazuje na vysoký poměr zakázek společnosti v Liberci.

Společnosti Syner ani jejím majitelům nebyla žádná vina v souvislosti se zmiňovanými podezřeními nikdy prokázána.