Ukázalo se to na zasedání kontrolního výboru minulý týden. Audiozáznam z jednání na internetu umístil časopis Týden.

I poslanci se obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS).

Objem zakázky na systém „státního homebankingu“ se má pohybovat minimálně v řádu stovek milionů korun.

Firma Gordic nechává postupy ministerstva přezkoumat proto, že ministerstvo omezilo soutěž, když předem zvolilo programovací „jazyk“ aplikace – platformu SAP. Na problém změn v zadání upozornily i advokátní kanceláře.

Část týmu hodnotila brzy

I poslanci kroutili hlavou. „Členů hodnotícího týmu je jedenáct, hodnotících protokolů je ale jen šest. Z toho jeden nepodepsaný a bez data, jeden od nečlena týmu, pouze od osoby přizvané. A co je nejzávažnější? Že tři protokoly jsou podepsány ještě před uzavřením soutěžního dialogu s firmami,“ poznamenal předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

„Pokud dosavadní zjištění nepovedou k tomu, že úřad výběrové řízení zruší, pak si myslím, že je na zrušení ÚOHS samotný,“ vyjádřil se poslanec za ODS Libor Ježek.

Ministerstvo čeká na vyjádření antimonopolního úřadu. Na zasedání kontrolního výboru ho zastupoval vedoucí projektu Státní pokladna Pavel Nevšímal.

„Šest hodnocení je v písemné podobě, dva z hodnotitelů předali svá hodnotitelská práva. To nezakazuje ani jednací řád, ani zákon,“ řekl Nevšímal.

Dva členové komise podle něj hodnocení nabídek firem odmítli udělat. „Důvody neznám, byli to zástupci ministerstva vnitra a ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekl Nevšímal.

Doplnění podpisu je podle něj formalitou. Hodnocení přišlo elektronickou formou.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)