A s ním souvisí i vysoká nezaměstnanost, která je druhá nejvyšší na Jihlavsku.

„Důvodem nezájmu podniků je asi dopravní vzdálenost od dálnice,“ domnívá se starosta Roman Fabeš.

O geografickém znevýhodnění se zmínila i mluvčí jihlavského úřadu práce Hana Málková. „Vzdálenost Telče od Jihlavy je větší než v případě Třešti. A tam je nezaměstnanost malá. Pracovních příležitostí v Telči také moc není, výjimku tvoří letní sezona, která statistiky vylepšuje,“ sdělila mluvčí.

Vyčkávání Telče na příchod firem je u konce v průmyslové zóně Na Sádkách, kde se nachází areál pily. Zastupitelstvo totiž již schválilo změnu územního plánu a z výrobní zóny se stane obytná.

Pila se přestěhuje na Třebíčsko

Zájem o bytovou výstavbu projevila jihlavská stavební firma Starkon, která již odkoupila pozemky od společnosti Empo-Holz Jemnice. Ta provozuje pilu.

„Modernizujeme závod v Jemnici. Do měsíce bude hotový a z Telče se stěhujeme,“ přiblížil Rostislav Šamánek, majitel Empa.

Stavba bytovek začne nejdříve za půl roku. Lokalita je výhodná i z pohledu města. „Nachází se v blízkosti Panského dvora. Obytná zóna je tedy výhodnější než průmyslová,“ míní Fabeš.

Výstavba našla ale i své odpůrce. „Pokud změníme územní plán, utlumíme podnikání a mladí lidé do bytů stejně nepůjdou, protože budou bez práce,“ prohlásil zastupitel města Stanislav Máca. Přesto byl drtivě přehlasován.

A jak by měla lokalita ve finále vypadat? „K dispozici budou parcely pro rodinné a řadové domy. Ty si bude moci koupit kdokoliv a bude jich kolem třicítky,“ přiblížil Jiří Kovář, majitel firmy Starkon.

„Dále ještě postavíme bytové domy. Předpokládáme, že vznikne kolem stovky nových bytů,“ dodal Kovář.

To ale neznamená, že Telč přestane lákat investory. Lokalit pro výrobu je vytipováno hned několik. Problém může nastat až s odkupem pozemků. „Pozemky totiž mnohdy vlastní i deset majitelů. Mohou tedy nastat problémy s odkupem,“ zakončil starosta Fabeš.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)