První návrh obchodního centra vznikl již v roce 2006. To ještě bylo v jeho sousedství počítáno s výstavbou nové multifunkční arény.

V roce 2007 spatřil světlo světa jiný obrázek. Multifunkční hala, ve které by mohla hrát jihlavská Dukla, už na něm nefigurovala. Zato tam ale bylo 53 obchodních jednotek a 1879 parkovacích míst. I to byla utopie.

Obi, Asko a spol.

V současnosti leží na krajském odboru životního prostředí další nákres a s ním i mnohostránková studie. Dimenze Aventinu jsou o zase o něco jiné než v roce 2007. Největší plochu by měly v obchodním centru zaujímat hobbymarket OBI a obchod s nábytkem Asko.

Samozřejmě, záležet bude na tom, zda všechny úřady stavbu povolí a zda investor centrum nakonec vybuduje.

Z deseti budov jsou zatím obsazenytři konkrétními společnostmi. Kromě OBI a Aska jde ještě o McDonald´s.

Podle předpokladů by se v Aventinu mohly prodávattaké oděvy, sportovní zboží a elektronika. „Stavba by byla zahájena bezprostředně po vydání stavebního povolení. Doba výstavby je odhadována zhruba na deset měsíců,“ přiblížil v dokumentaci pro krajský úřad zástupce firmy Aventin Robert Mang.

„Z hlediska pozitivních vlivů na obyvatelstvo bude mít největší význam vytvoření zhruba 630 nových pracovních míst,“ zhodnotili stavbu Jiří Procházka a Vladímír Cimbalník ze společnosti Ekoaudit. „Nárůst hlučnosti a prašnosti se může projevit pouze v navazujícím dopravním provozu,“ doplnili zástupci firmy Ekoaudit.