V italském Turíně přebudovali průmyslový střed města v park firem, které se zabývají například investicemi a vynálezy zaměřenými na ekologické stavby, bio– a nanotechnologie. Ve španělském městě Bilbao funguje vědeckotechno­logický park, ve kterém podniká 210 firem. Nabízejí 7270 pracovních míst.

Portugalské město Moura zase vsadilo na solární elektrárny. V pusté krajině za městem je vyráběna elektřina 263 tisíc panelů.

Nejen o těchto příkladech ze zahraničí se mluvilo v úterý na jihlavském krajském úřadě. Kraj Vysočina možná také začne budovat – s přispěním fondů Evropské unie – vědeckotechno­logický park. O osudu investice za zhruba 400 milionů korun má rozhodovat krajské zastupitelstvo v červnu.

První výsledky? Za deset a více let

„Od kolegů ze zahraničí jsme dostali dvě rady. Jednou z nich je, že hmatatelné výsledky vědeckotechno­logického parku nelze čekat do dvou tří let po otevření. První výsledky budou za horizontem deseti let,“ upozornil Martin Černý.

Laboratoře i další zázemí vědců by bylo umístěno do jihlavské průmyslové zóny Hruškové Dvory.

„Pokud zastupitelé odsouhlasí, že kraj projekt zrealizuje, tak bychom letos chtěli dokončit projektování,“ uvedl zástupce ředitele krajského úřadu. Areál by v první fázi sestával z pěti budov. Vyrostly by takzvaně na zelené louce.

Jaké firmy by měly o vstup do vědeckotechno­logického parku v Jihlavě zájem? To na jednání nezaznělo. Předpokládá se spolupráce s vysokými školami v Jihlavě, Třebíči, Brně, Olomouci a Liberci.

Vědeckotechno­logický park ve městě Bilbao zahrnuje například i park s více než pěti tisíci stromy, obchody, tělocvičnu, hotel, restauraci, technologické muzeum nebo školku. S tím se v Jihlavě v tuto chvíli nepočítá.