Protestní celorepubliková akce má upozornit veřejnost na úpadek hospodaření zemědělců. V těchto dnech farmáře nejvíc bolí ztráty ve výrobě mléka.

„Vyjedeme hned ráno s těžkými stroji a přes Telč pojedeme na Kasárna či na Brno. Nechceme omezovat lidi na silnicích, ale veřejnost se musí dozvědět, že na litru mléka proděláváme asi 2,70 koruny a v supermarketech jsou ceny stejné. Peníze končí někde jinde a my přestáváme fungovat,“ přiblížil předseda zemědělského družstva Sedlejov Jindřich Pospíchal.

Na silnice vyráží jeho lidé s kolegy ze sousedních družstev. Podle ředitele Krajské agrární komory kraje Vysočina Vlastimila Vaňka krize v zemědělství pošle do pololetí v Česku na jatka sedm tisíc krav. „Den co den prodělávají farmáři miliony, stav trvá už sedm měsíců,“ přiblížil ředitel Vaněk s tím, že zemědělci nemají čím splácet úvěry na modernizaci stájí a další investice.

„Ráno vyjedou těžké stroje do Jihlavy, cestou se k nám připojí traktory ze sousedních družstev,“ přiblížila předsedkyně zemědělské společnosti ve Zhoři Jana Lokvencová.

„Vyjedeme s technikou kolem osmé od našeho kravína. Ten nám bude brzy k ničemu. Domluvíme se, aby nás jelo co nejvíc,“ připomněla v úterý předsedkyně zemědělského družstva v Lukách nad Jihlavou Alena Nováková.

Více o středeční stávce si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání Jihlavského deníku.

Pohyb kolony strojů jsme sledovali na místě:

(pro aktualizaci stránky stiskněte klávesu F5)

Kolona zemědělských strojů ráno krátce před osmou hodinou vyjiždí z Velkého Beranova směrem na Jihlavu. Kolona je dlouhá z Nových domků až do Beranova, stroje jedou rychlostí přibližně 20 kilometrů za hodinu.

8:10 Kolona čítající osm traktorů s vleky a valníky je u autobusové zastávky v Heleníně. Zemědělci nemají žádné transparenty, nedají se ale předjet.

8:15 Před hranicí Jihlavy se zemědělci otočili a jedou zpět k Novým Domkům.

8:25 Farmáři jsou zpět u Velkého Beranova. Za stroji zemědělců se vytvořila kolona více než padesátky aut. Zemědělci přece jen mají jeden transparent, na kterém upozorňují, že nechtějí vybíjet krávy kvůli nízkým výkupním cenám zemědělských komodit.

8:35 Druhá kolona zemědělců se pohybuje směrem od Telče na Třebíč. Jsou to zemědělci ze Sedlejova spolu s dalšími soukromými farmáři. Kolonu zde tvoří sedm farmářských vozů - traktor John Deer s cisternou, čelní nakladač Škoda 180, nákladní vozy, dva traktory s vleky a traktor se shrnovačem. Poslední stroj v koloně má transparent na viditelném místě, ostatní zemědělci v koloně mají letáky.

8:40 Kolona ve Velkém Beranově se rozdělila.

8:45 Vozy z Velkého Beranova opět ve stejném množství vyrážejí znovu směrem k Jihlavě. Za nimi se tvoří kolony desítek aut.

8:50 Kolona zemědělců se sune desetikilometrovou rychlostí k Helenínu, za nimi se táhne šňůra aut až do Velkého Beranova.

9:00 Scénář byl na trase Beranov - Jihlava stejný jako první jízdu. Mezi Helenínem a Jihlavou se zemědělci otáčí a jedou zpět k Velkému Beranovu.

9:10 Řidiči jedoucí od Jihlavy na Velký Beranov si musejí "odkroutit" stávku společně se zemědělci - kolonu pomalu jedoucích strojů není možné přes plnou dělící čáru předjet.

9:20 Cesta druhé kolony u Telče má podobný průběh. Zemědělci se za Telčí otočili a přijeli zpět do renesančního města, pokračovat budou do Sedlejova. Stejnou trasu si zopakují zřejmě ještě několikrát. Farmáři jsou ohleduplní a nechávají mezi vozy rozestupy tak, aby je osobní automobily mohly předjet. V místech kde předjíždění možné není se ale tvoří kolony.

9:22 Mezi Velkým Beranovem a Jihlavou nyní míří zemědělci ke krajskému městu. Zemědělci s traktory se objevili také mezi Antonínovým Dolem a obcí Štoky na Havlíčkobrodsku.

9:40 Zbývá dvacet minut do oficiálního ukončení protestu na silnicích. Podle všeho se ale zemědělci k překvapivým krokům nechystají, pohybují se stále po již popsaných trasách.

10:05 Protest oficiálně skončil. Zhodnocení protestu zemědělci přineseme později.