Na podnik totiž dolehla hospodářská krize, a také VKUS této nepříznivé světové situaci nakonec podlehl. Poslední ze švadlen, které ve Štokách pracovaly několik desítek let, končí k poslednímu srpnu. A nálada v dílně není vůbec veselá. Právě naopak.

„Šance sehnat práci je naprosto mizivá. Jsem ještě navíc ze Smilova, mám to do Havlíčkova Brodu ještě pěkný kus, a ani tam se nedá práce sehnat.

Všechno se zavírá, propouští se, nevím, co bude dál,“ vyříkala se odevzdaně další z žen Hana Kocmanová, která by ve Štokách v listopadu pracovala už třicet let.

„Autobus mi i sem, do Štoků, jezdil jen na ranní směnu, jinak od nás nejezdí skoro nic, jak si mám něco najít? Dojíždět nemůžu,“ dodala nešťastná žena.

Poslední švadleny

„Jsem tu třiadvacet let. Poprvé v životě půjdu na úřad práce. Čekám, že mi nabídnou práci a já do ní nastoupím, protože od toho tady přece ten úřad je.

Ale podle toho, co tady slyším, se tam jen ptají, jestli už něco máte, a sami neseženou nic. Mám z toho fobii,“ vyslovila s obavami mistrová Vlasta Dvořáková.

Na dílně teď zbývá už jen sedm žen, kterým vyprší smlouva posledního srpna. Poté tam budou pracovat ještě techničtí pracovníci, bude se řešit majetková situace. Jakmile bude vše vyřízené, společnost zanikne.

„Je to špatné. V Chotěboři a Havlíčkově Brodě už dílny skončily, my jsme zatím ještě do likvidace nevstoupili, ale zánik je neodvratný,“ vysvětlila nesnadnou situaci předsedkyně představenstva Jana Melounová.

Podle ní je tato situace důsledkem ekonomické krize. „Loni jsme přišli o velkého zákazníka. Výrobu se rozhodl zadávat především ve své zemi. Další zákazník práci měl, ale platil za ni i přes její náročnost málo peněz.

Nakonec dal přednost levnější výrobě v Tunisu, je to hrozné,“ objasňuje Melounová.

Obnovení? Asi ne

Ve firmě pracovala většina žen i několik desítek let, teď je čekají úřady práce. V lepším případě budou moci odejít do důchodu.

„Máme tu i maminky s dětmi, které pracovaly na zkrácený úvazek, některé už se byly ptát na úřadě práce, ale v této době je velice těžké něco najít,“ dodala Melounová.

Samotná společnost bude ještě nějaký čas formálně fungovat. „Patříme k družstvu, musí proběhnout zasedání představenstva družstva, ve Štokách máme také nájmy. Pak teprve dojde k úplnému zániku,“ přiblížila Melounová.

To, že by se v budoucnu výroba ve společnosti VKUS Štoky opět obnovila, nepředpokládá.