Strojírenská firma CZ Loko patří v letošním roce k raritám. Zatímco většina společností hlásí v letošním roce propad, firma, která má jednu ze svých tří poboček v Jihlavě, zaznamená rekordní rok. Podle všeho dosáhne její obrat částky 1,7 miliardy korun. Oproti roku 2008 je to o 200 milionů víc.

„I když je krize, investujeme do nových výrob,“ těší zástupce generálního ředitele pro Jihlavu Jiřího Nováčka.

Firma CZ Loko letos slaví patnáct let v Jihlavě. Když se ohlédnete, co se za tu dobu změnilo?

Změnilo se prakticky skoro všechno. Původně jsme vznikli z depa, věnovali jsme se pouze opravárenství. Společnost se nejdříve jmenovala Jihlavská lokomotivna. Pak ji koupil holding ČMKS. Momentálně se kromě oprav a rekonstrukcí věnujeme i výrobě nových lokomotiv.

Čím je váš nový produkt, který jste na začátku listopadu představili veřejnosti, zvláštní?

Je to nejnovější stroj, který splňuje veškeré evropské emisní limity. Navíc nabízí větší komfort pro strojvůdce. Má zde teplovzdušné topení, klimatizaci…

Kolik těchto strojů jste schopni vyrobit?

Zvládneme vyrobit dvě lokomotivy za měsíc. Takže za rok jsme schopni vyprodukovat dvacet čtyři těchto vozidel.

Máte na ně už zákazníky?

Nejradši už bych je měl všechny prodané (úsměv). Příští rok se je pokusíme nabídnout Českým drahám.

České dráhy jsou vaším největším odběratelem?

Právě že ne. V současné chvíli jsme totiž jedním ze dvou producentů speciálních drážních kolejových vozidel v republice. Takže třeba jen v pražském metru jezdí více než dvacet našich speciálů. Další jsme dodali metru ve Varšavě a Budapešti. V současné chvíli se jedná o dodávce vozů pro podzemní dráhu v Aténách.

Jaká část vaší produkce putuje k zahraničním zákazníkům a jaká k tuzemským?

Loni jsme vyráběli z padesáti procent na export. Letošní rok bude v tomto směru jiný. Hodně jsme se věnovali prototypům. Letos jsme vyrobili hned čtyři. Ale to jsou investice, které se nám odrazí v příštích letech.