Podnikatelský inkubátor není v České republice ani na Vysočině žádnou novinkou. Inkubátory fungují třeba při vysokých školách, významnou roli při jejich vzniku a chodu hrají i soukromé firmy, nebo obce. Příkladem za všechny může být například společnost Euronest, která provozuje síť několika podnikatelských inkubátorů na Třebíčsku, nebo radnice v Havlíčkově Brodě. Ta ve spolupráci s okresní hospodářskou komorou podnikatelský inkubátor chystá. Vzniknout by měl v objektu kasáren v Havlíčkově Brodě.

„Podnikatelský inkubátor je vlastně zázemí pro začínající firmy, které mohou za předem stanovených podmínek využívat zvýhodněného nájemného a dalších služeb poskytovaných provozovatelem inkubátoru. Inkubátor pomáhá vytvořit podmínky pro firmy, jejichž hlavním předmětem podnikání je vývoj nových výrobků, technologií či služeb a jejich uvedení na trh,“ vysvětlil ředitel havlíčkobrodské hospodářské komory Aleš Kadlec.

Tři sta milionů korun

Kadlec dodal, že podnikatelský inkubátor mohou využívat firmy nebo společnosti, které mají dobrý nápad, ale nedostatek finančních prostředků a zkušeností na jeho realizaci.

„Jde o to, aby mladé inovační firmy mohly prostřednictvím inkubátoru realizovat své nápady do konečné podoby a v rozumném časovém horizontu je také nabídly na trhu. Ceny pronájmu a souvisejících služeb jsou většinou dotovány ze státních programů podpory malého a středního podnikání,“ poznamenal Kadlec.

Časový rámec, v průběhu kterého mohou firmy zázemí podnikatelského inkubátoru využívat, je obvykle limitován třemi až čtyřmi roky. „Poté by už měly být schopny postavit se na vlastní nohy a inkubátor opustit,“ konstatoval Kadlec.

O podnikatelském inkubátoru už havlíčkobrodští zastupitelé jednali. „Předběžně s jeho zřízením souhlasili,“ oznámil místostarosta Hav­ líčkova Brodu Čeněk Jůzl a připomněl, že město už má vytipovaný vhodný objekt, který pro tento účel drží. „S hospodářskou komorou jsme už také prodiskutovali možnosti financování prostřednictvím CzechInvestu. Je tu samozřejmě možnost dotací, město by ale v každém případě muselo počítat s finanční spoluúčastí. Finální rozhodnutí bude na zastupitelstvu, a to musí dostat k celé problematice podnikatelského inkubátoru podrobné informace, studii proveditelnosti, seznam případných zájemců a tak podobně,“ zdůraznil Jůzl.

Podotkl rovněž, že do hry může vstoupit i Stavební fakulta Vysokého učení technického v Brně, která chce v Havlíčkově Brodě v dohledné době otevřít svou pobočku.

Agentura pro podporu podnikání a investic, CzechInvest, může vyplatit na projekt zřízení podnikatelského inkubátoru až 300 milionů korun. Sdělil to Jiří Sochor z tiskového oddělení Czech­ Investu. „Pokud by projekt podávalo město, dotace může dosáhnout až 75 procent,“ řekl Sochor Deníku.

Výroby je poskrovnu

Podnikatelskými inkubátory v Třebíči, Okříškách, Náměšti nad Oslavou, Hrotovicích a dalších místech třebíčského okresu prošly už desítky firem. Potvrdila to asistentka společnosti Euronest Michaela Peterková.

„Většinou šlo o firmy, které se zabývaly službami. Klasických výrobních společností bylo v našich inkubátorech jen poskrovnu,“ řekla Peterková.

Podnikatelský inkubátor v Třebíči funguje od roku 2006. V současnosti tam v 21 místnostech působí 11 firem. Je tedy de facto zaplněný. „Nachází se tu třeba reklamní agentury včetně výrobců reklamy, finanční poradci, energetičtí auditoři a podobně,“ zmínila Michaela Peterková.

JAROMÍR KULHÁNEK, HANA JAKUBCOVÁ