Který podnikatel by netoužil alespoň po jednom z těchto přívlastků. V lukaveckém dřevozpracujícím družstvu (DDL) mají všechny. A také si toho náležitě považují. Znají totiž důvod.

„Ta myšlenka zní hrozně zprofanovaně, ale prostě máme dobré zaměstnance. Pokud lidi nechtějí sami od sebe dělat věci opravdu na nejvyšší úrovni, můžete se třeba rozkrájet, a není to nic platné,“ tvrdí předseda družstva Jiří Majer, který posloužil názorným příkladem.

„Před lety jsme se rozhodli zavést sem ve velkém výpočetní techniku. Zatímco ve spoustě okolních firem s tím měli obrovské problémy, protože lidem to připadalo jako přítěž, my jsme naopak nevěděli, co komu koupit dříve,“ usmívá se Majer.

Vstříc zaměstnancům se ostatně vztahuje i již více než desetiletá podniková strategie, která současně dalece překračuje brány závodu. DDL patří k nejštědřejším dárcům či sponzorům v pelhřimovském okrese.

„Pokud můžeme, pomůžeme. Jsme přece pevnou součástí svého okolí. Filozofií není sedět na penězích, nýbrž vydělat je a patřičně zužitkovat,“ naznačuje šedesátiletý předseda lukavecké firmy plné dřeva, jejíž historie sahá do neklidného poválečného období.

Po tehdejších Jihlavských dřevařských závodech zůstala za městečkem stát opuštěná pila. Ujala se jí desetičlenná parta lidí, kteří ji postupně začali zvelebovat a rozšiřovat až do dnešní podoby.

Dnes dřevozpracující družstvo patří s devíti stovkami zaměstnanců a humpoleckou dceřinou firmou DH Dekor mezi nejvýznamnější zaměstnavatele okresu.

Patří mezi přední výrobce řeziva, deskového materiálu a nábytkových dílců, které nacházejí odbytiště ve dvou desítkách evropských států.

A co žene lukavecké dřevaře pořád dále? Dostatečnou motivací jim mohou být třeba neustále přitvrzující konkurenti. „Soutěživé tržní prostředí je ohromně důležité. Kdyby konkurence nebyla, snad bychom si ji museli vymyslet. Protože pokud na člověka nikdo nenaléhá, uspokojí se a zpohodlní,“ přikyvuje Jiří Majer.