Milovníci bílých stop jsou pro ně důležitou klientelou. Přesto se řada provozovatelů hotelů, rekreačních středisek, restaurací či hospůdek, nacházejících se více či méně daleko od upravovaných běžeckých tras, finančně nepodílí na jejich údržbě. Aktivitu lidí starajících se o lyžařské tratě berou jako samozřejmost.

Podle manažerky Mikroregionu Novoměstsko by se ale na jejich dalším zkvalitňování měli spolu s obcemi podílet právě i provozovatelé těchto zařízení.

„Právě z tohoto důvodu jsme je oslovili s žádostí o příspěvek. Zájem z jejich řad je ale malý. Pamatuji si to přesně. Pro zimní sezonu 2009/2010 finančně pomohly na úpravě tratí jen tři subjekty,“ uvedla Irena Kulíšková a dodala, že se jednalo o rodinnou restauraci Romantika v Maršovicích, turistickou chatu Duha na Třech Studních a novoměstský penzion U Tetičky. Podle jejích slov přispěli jednotliví podnikatelé částkami od jednoho do třech tisíc korun.

Jedním z důvodů, proč zmiňovaní podnikatelé vyslyšeli prosbu pracovníků kanceláře Mikroregionu Novoměstsko, byla nejen podpora místního turistického ruchu, ale především vlastní prospěch. „Co si budeme povídat, když budou tratě, v jejichž blízkosti se náš penzion nachází, upravené, ubytuje se u nás více lidí,“ nechala se slyšet dcera majitelky penzionu U Tetičky Markéta Stará.

Nefinanční podpora

Stejnou podnikatelskou politiku zastává i majitelka Jezdeckého klubu a restaurace Blatiny Eva Zámečníková. I jejím zájmem je nabídnout svým hostům co nejvíce služeb, a je tedy pro ni zcela logické, že se na popud Mikroregionu Novoměstsko zapojila do údržby běžeckých tratí pro rekreační lyžaře. I když ne formou finančního daru. „Prvním rokem se pravidelně staráme o dvoukilometrový okruh v oblasti Blatin. Skútrem upravujeme dvě stopy pro klasiku,“ potvrdila Zámečníková.

Trochu jinak je na tom se spoluprácí vlastník penzionů Kukla a Na Mlýně v Kuklíku Zbyněk Peňáz. Jeho důvodem k příležitostné vlastní údržbě trasy Kuklík-Studnice byla nepravidelnost projíždění tras.

„Dělám to jen kvůli svým ubytovaným hostům. Aby se mohli napojit na již upravené stopy,“ konstatoval Peňáz s tím, že za občasnou výpomoc mu mikroregion uhradí výjezdy skútrem. „Je to však jen třetina z toho, co skutečně projedu,“ dodal kuklíkovský rodák.