Zájem o učební obory na Vysočině klesá. Žáci devátých tříd při výběru střední školy raději volí tu, kde mohou získat maturitní vysvědčení. „Pouhý“ výuční list už pro ně přestává být lákadlem.
To potvrdil i Josef Hejda z Úřadu práce v Pelhřimově. „V celém kraji bývá pravidlem, že pokud mají děti dobré známky, nejčastěji si vybírají gymnázia a obchodní akademie,“ sdělil Hejda.
„Pak sahají po učebních oborech s maturitou a klasické vyučení se řemeslu staví v žebříčku až na poslední místo,“ pokračoval Josef Hejda.
Největší zájem bývá o obory automechanik, truhlář, kuchař nebo kadeřnice. A jaké najdou absolventi uplatnění? „Je to různé. Záleží na tom, jaká bude situace, až dokončí školu. Předpokládá se ale, že největší poptávka bude stále po pracovnících ve strojírenství, stavebnictví a službách,“ nastínil Hejda.
Výuční list není marný
Na pětadvacet nových automechaniků vychází každý rok ze Střední školy v Kamenici nad Lipou. Ředitel Pavel Hlaváček si zájem o obor pochvaluje. „Žáků máme stále dost. Třídu spolehlivě naplníme,“ liboval si Hlaváček.
Škola se snaží absolventům nabídnout širší uplatnění než jen v opravě automobilů. Žáci dostanou během studia možnost udělat si svářečský kurz nebo řidičský průkaz na kamion. „Myslím, že naši absolventi mají slušnou šanci prosadit se na pracovním trhu,“ dodal ředitel Hlaváček. Štěstí při hledání zaměstnání neměla Eva Nováková z Pelhřimova. Ta vloni získala výuční list v oboru cukrář. V místě bydliště ale uplatnění ve své profesi nenašla. „Nikdo zrovna cukrářku nesháněl a navíc mi chyběla praxe, takže bych asi moc šancí na získání místa neměla,“ povzdechla si Nováková.
Praxe nemusí být podmínkou
Vyřešila to tedy jinak. Dodělává si maturitu formou nástavbového studia. „Maturovat budu příští rok. Pak se uvidí, jestli zůstanu u řemesla, nebo půjdu dělat něco jiného,“ dodala studentka.
S praxí je to složitější. „Někteří zaměstnavatelé ji bezvýhradně požadují. Pro jiné není naopak tak důležitá a člověka si zapracují, jak se říká, k obrazu svému,“ vysvětlil Josef Hejda.
Šance pro absolventy nabízí také větší města. „Nabídka práce bývá třeba v Praze nebo v Brně pestřejší než na maloměstech,“ přikývl Hejda.
O odchodu za prací uvažovala i mladá cukrářka Eva Nováková. „Vím, že v Praze bych si místo našla. Ale ještě se mi nechtělo odcházet z domova. Třeba změním názor po maturitě,“ uzavřela Nováková.