V čele podniku, který převzal jednu z činností rozdělených Technických služeb Žďár nad Sázavou, stojí Miloslav Odvárka. Svou aktivitu zahajoval s dvanácti pracovníky a v loňském roce zaměstnával již na 140 osob. V průběhu let tak nejen rozšířil počty svých zaměstnanců, ale i spektrum nabízených činností a zároveň i území, ze kterého odpady sváží.
„Svozová oblast firmy je na území okresů Žďár nad Sázavou, Jihlava a Havlíčkův Brod. Obsluhujeme 130 obcí tohoto regionu,“ říká ředitel společnosti Miloslav Odvárka s tím, že firma se v současnosti více soustředí na zvyšování sortimentu a kvality služeb než na rozšiřování oblasti. V jednotlivých obcích pak provozují sběrné dvory či výkupny využitelných odpadů.
A jako správný podnikatel stále investuje i do inovace firmy. Nemalé finanční prostředky totiž vynakládá především do pravidelné obměny svozového parku nebo do zařízení na nakládání s odpady, například na třídicí linky. Největší investici pak chystá do bioplynové stanice. Ta by měla vyrůst v prostoru Jihlavské ulice, kde má ODAS dotřiďavací linku.
„Nápad vznikl zhruba před dvěma lety, kdy dokonce přímo vláda vydala dokument, který říkal, že by se v budoucnu mělo kromě klasického třídění papíru, plastů a skla přistoupit také k třídění biologického odpadu,“ vysvětluje Odvárka.
Ve stanici, která firmu přijde na částku kolem sto milionů korun, by se mělo zpracovávat zhruba třináct tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně. S dofinancováním však měli nemalé problémy.
„Při současné hospodářské krizi jsme se s bankami, byť jsme jich oslovili opravdu hodně, nemohli dohodnout. Projekt takového typu ještě v České republice vůbec není, takže v tom spatřovaly určité riziko,“ pokračuje ředitel.
A v jaké fázi se nachází realizace bioplynové stanice nyní? Podle Miloslava Odvárky se v současné době uskutečnil výběr na dodavatele stavby a kromě toho se taktéž dolaďují smluvní vztahy. „Samotné zahájení stavby čeká na příhodné počasí,“ dodavá Odvárka.