„Řekl bych, že zájem o veřejné zakázky je živější. Na stavební práce se přihlašuje daleko více drobnějších firem, než tomu bylo v předchozích letech,“ potvrzuje trend tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal.

Výběrová komise hlavně zpozorní, pokud je nabídka firmy pod cenou.

„Zjišťujeme, zda to není chyba, nebo jestli cenu v konkurenčním boji stáhli dolů,“ objasnil Dohnal. Podle něj je ale zájem podmíněn také ročním obdobím a množstvím vypisovaných zakázek.

Do konkurenčního boje o zakázky v Telči se začaly zapojovat i podnikatelé z jiných regionů. „Poprvé jsme cítili nárůst, když jsme vypisovali řízení na stavbu nového parkoviště k Dolnorakouské zemské výstavě, která se uskutečnila loni,“ uvedl starosta Telče Roman Fabeš. Tenkrát se nezvykle přihlásilo skoro dvacet firem.

Do emailových schránek na Pelhřimovsku přichází nejvíce nabídek školení.

„Pošty nám chodí strašně moc, zejména na datové schránky, a přitom tento druh školení ani neděláme. Řekl bych, že školitelů je oproti poptávce asi moc,“ popsal starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Velmi výraznou změnu zjistili i v Havlíčkově Brodě. „Dá se říci, že zájem o veřejné zakázky se zvýšil zhruba o tři sta procent,“ řekl tisková mluvčí Brodu Alena Doležalová. Toto navýšení připisuje hlavně poklesu cen.

Na druhou stranu v Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou si nemyslí, že by se zájem o veřejné zakázky rapidně zvýšil. Podle jejich názoru spíše stagnuje.

„Liší se to případ od případu. Někde mohou být jen tři investice, jinde více. Například stavebnictví souvisí s výzvami vypsanými ministerstvem vnitra,“ poznamenal žďárský tajemník Jan Havlík.

Pavla Janoušková