Na českého zákazníka a české zboží vsází biomlýn v Březníku na Třebíčsku. Je jedinečným zařízením svého druhu v republice.

Mlýn vznikl z nevyužitého kulturního domu v centru obce v roce 1998. Navázal na starou mlynářskou tradici, která se v Březníku datuje od roku 1924.

Současný moderní mlýn využívá dvou samostatně fungujících linek. Velký mlýn je plně automatizovaný a denně umele až 50 tun pšenice a žita. Malý mlýn - biomlýn - je schopný zpracovat až osm tun ekologické suroviny denně.

Vidět takový současný mlýn rozhodně stojí za to. Na rozdíl od pohádkových dřevěných mlýnů s všudypřítomnou moukou a uprášeným mlynářem je ve všech prostorách čisto. Mouka mezi jednotlivými stupni mletí proudí spletitou a pro laika nepřehlednou sítí trubic, ale zkušený mlynář dokáže pohledem určit, jestli je mouka umletá správně.

„Srdcem mlýna je vysévač ve druhém patře. Dole jsou stolice, na které propadají jednotlivé druhy šrotu pro další zpracování. Vlastní mouka pak putuje do dřevěných zásobníků. Centrum mlýna ovládá počítač a celé toto zařízení má na starost mlynář. Ten má samozřejmě za úkol hlídat kvalitu mouky,“ popisuje ředitelka společnosti TopBiomlýn, s.r.o. Alexandra Ruberová.

Zrno se mele několikrát, až se docílí hrubé, polohrubé či hladké mouky. Poslední cesta vede na balicí a pytlovací linku. Nejprve ale stojí za to vrátit se na samý počátek. Zrno se před mletím pečlivě čistí. Odkaménkovač a speciální síta odstraní všechny nečistoty, které mezi zrno nepatří. A ještě předtím se zrno pečlivě kontroluje. Na samostatnou biolinku se dostane jedině prověřené a certifikované  bioobilí.

„Biomouku meleme především jako celozrnnou. Je od úplně jiných dodavatelů, máme certifikáty a zrno prochází přísnými rozbory. Kontrolujeme, zda je pšenice kvalitní. Laik to na počátku nepozná, ale u umleté biomouky se nejvíce rozdíl od konvenční mouky pozná v chuti a podobě hotového pečiva“ vysvětluje ředitelka.

Specialitou biomlýna je špaldová mouka. Pro jemně ořechovou chuť výrobků z ní ji má v oblibě stále více zákazníků.

„Špalda samotná jako prastará pšenice je populární, ale procesy u biošpaldy, čistění, loupání a mletí jsou dosti drahé. Proto jsme zvolili i variantu konvenční. I ta je troufám říct představitelkou zdravé výživy. Vedle toho máme i biošpaldovou mouku,“ zmiňuje Alexandra Ruberová.

Mouky z Topbiomlýna můžete s nálepkou biomlýn najít v nabídce prodejen zdravé výživy, ale i velkých obchodních řetězců. Další bioprodukty dostanete pod značkou Topbio. Firma má dokonce i svůj vlastní internetový obchod s biopotravinami. „Naše mouky jsou už i v drogeriích DM, které mají koncept bioproduktů velice dobře postavený. Poptávka je pořád vysoká,“ dodává ředitelka společnosti Alexandra Ruberová.