A situace se podle nich, v horizontu jednoho nebo dvou nadcházejících let, nezmění.

„Na otázku, rozhýbe-li trh s realitami hospodářská recese, musím odpovědět ano i ne. Na straně jedné se na trh dostávají zajímavé nemovitosti. Podnikatelé jsou ve složité finanční situaci, nejsou schopni splácet úvěry, nemají prostředky na udržování objektů, popřípadě s podnikáním končí a nemovitosti k prodeji nabízejí. Zaznamenali jsme i případy, kdy své nemovitosti prodávali z důvodu aktuální finanční tísně,“ řekl havlíčkobrodský realitní makléř Milan Plodík.

Převis nabídky

„Na straně druhé jsou lidé, kteří by nemovitosti potřebovali a poptávku vytvářejí. Mladé rodiny hledají menší startovací byty, rodiny v produktivním věku zase rodinné domy. Tady je ale problém v tom, že většinou nedisponují potřebnými finančními prostředky a možnosti získání vhodného úvěru mají omezené. Banky jim nechtějí půjčovat, neboť právě tito lidé jsou často v zaměstnaneckých poměrech, a to na dobu určitou, což banky od poskytnutí úvěrů odrazuje. A připočteme-li k tomu nechuť lidí dlouhodobě se zadlužit, v obavě z budoucnosti, výsledkem je pak uvedená stagnace, nebo spíš pokles na trhu s realitami,“ vysvětlil Plodík.

Důkazem krize je podle jeho slov jednoznačný převis nabídky. Především pak u bytů v panelových domech. „Dřív se takový byt, bez ohledu na jeho velikost, neudržel v nabídce ani měsíc. Teď tam visí třeba půl roku nebo rok,“ ilustroval situaci Plodík a v této souvislosti uvedl, že ceny nemovitostí šly výrazně dolů.

Ještě před několika lety stál v Havlíčkově Brodě byt velikosti 1+1 asi 1,2 milionu korun. Dnes to je přibližně 750 tisíc. Byty o velikosti 1+2 jsou k mání za milion, 1+3 pak od 1,2 do 1,7 milionu korun. „A přitom nebyl ničím výjimečným prodej bytu 1+3 i za dva miliony,“ podotkl Plodík. Nestagnuje ale jen prodej bytů. Klesá i poptávka po pronájmech. „I to souvisí s hospodářskou krizí. Byly to totiž firmy, často zahraniční, které pro své manažery v Havlíčkově Brodě hledaly vhodné podnájmy. Tento proces se ale zcela zastavil,“ poznamenal Plodík a připomněl, že i ceny podnájmů jsou teď v Havlíčkově Brodě příznivé. Holé nájemné v bytě 1+1 se pohybuje v rozmezí od dvou do čtyř tisíc, v bytě 1+2 od tří do pěti tisíc, a v bytě 1+3 od čtyř do šesti tisíc korun. To se ale nevztahuje na pronájmy v rodinných domech, kde se tyto částky šplhají ke dvojnásobku.

Výjimkou potvrzující pravidlo jsou v tomto případě rodinné domy ve stáří do deseti let a v ceně do čtyř milionů korun. „V těchto případech se skutečně daří takové domy prodávat. Souvisí to ale se stávající situací na trhu s pozemky v Havlíčkově Brodě. Ty jsou tak drahé, že poptávka po nich je minimální. Proto lidé hledají hotové rodinné domy. Ušetří peníze, které by jinak museli dát na nákup pozemku,“ konstatoval Plodík a sdělil, že v porovnání s byty, pozemky, zemědělskými usedlostmi, nebo čerpacími stanicemi eviduje jeho realitní kancelář ještě poptávku po průmyslových, výrobních a obchodních objektech.

Heger: Opět se začne nakupovat

Oživením trhu s realitami, a to nejen na Vysočině, ale také v celé republice úzce souvisí s obchodní politikou bankovních domů. Přesvědčen je o tom Lukáš Heger, jednatel brněnské společnosti I. E. T. Reality.

„Trh se znovu oživí a začne se nakupovat. Problém vidím v bankovním sektoru. Nejsem si jist, zda banky zlepší přístupnost k úvěrům a obzvláště k úvěrům komerčním. Banky ztratily k podnikatelům důvěru z důvodu špatných zkušeností z 90 let, a to je, podle mého soudu, velká chyba. Tato nostalgická myšlenka této doby je stále pevně v bankách zakořeněna. Myslím si, že i slušný podnikatel může být dobrým klientem, stejně jako normální občan. Bankám utíká spoustu úžasných příležitostí pouze z důvodu zkostnatělého přístupu a interních pravidel,“ uvedl Heger.

Potřebovali milion korun

Na nedůvěru bank dlouhou dobu doplácela i Pavla Štěpánková ze Žďáru nad Sázavou.

„Na koupi bytu 3+1 ve starší bytové zástavbě v okresním městě jsme s manželem potřebali úvěr ve výši jednoho milionu korun. Jednali jsme dlouze o hypotéce s Komerční bankou a Českou spořitelnou. Manžel podniká a já jsem zaměstnaná. Mám ale pracovní smlouvu na dobu určitou. Konkrétně na dobu jednoho roku. Nepochodili jsme a peníze nám tyto banky nakonec nepůjčily. K potřebným penězům jsme se nakonec dostali díky úvěru, který nám poskytla Hypoteční banka,“ popsala svou nedávnou zkušenost Štěpánková.