Úzce spolupracuje na výzkumech s českými univerzitami na vývoji krmiv a jako první v republice zahájí v příštím roce volný chov králíků bez klecí.

Kdy vznikla vaše firma a jak jste se k chovu králíků dostal?

Podnikám od roku 1993, kdy jsem dovezl prvních 70 kusů chovných králíků z Itálie. Králíci byli můj koníček už v dětství. Choval jsem je ve starých skříních, které mi upravil dědeček, a ve výbězích, které mi postavil náš soused. O každém králíkovi jsem si vedl evidenci.

Kolik máte v současnosti farem?

Nyní podnikám s nejmladším synem Petrem, máme dvě samostatné farmy, já na chovné králíky, kteří tvoří asi 40% produkce. Syn se stará o jateční farmu.

Kde všude se můžeme s králíky z vašeho chovu setkat?

Na Vysočině téměř všude. Jinak chovné kusy vyvážíme na Slovensko, do Polska, Litvy, Běloruska a Ukrajiny. Nejvíce zájemců přijíždí z Litvy, kde se chov brojlerových králíků teprve rozbíhá a je asi na úrovni jako u nás začátkem 90. let.

Chováte králíky Hyla, co to pro normálního chovatele znamená?

Nakupuji genetiku HYLA těsně pod genetickým kódem, tzn. že prarodiče se už rodí u mě. Celkem nakupuji 6 linií a na každou linii je potřeba jiný samec a jiná samice, takže přísně eviduji 12 různých králíků, které spolu křížím jen pod určitým kódem, který mi byl dodán spolu s králíky. Pokud je mi známo, je to jediná chovná stanice brojlerových králíků v České republice. Králíci HYLA jsou první brojleroví králíci, kteří byli ve světě vyšlechtěni. Každý rok genetické centrum Eurotrafic uvádí nové křížence, na jaře dostanu králíka, který byl teprve letos vyšlechtěn, má asi o 40%menší hlavu, čímž se podstatně zvedne výtěžnost v mase.

Spolupracujete na výzkumech i s několika univerzitami. V čem vidíte hlavní přínos pro vás jako chovatele?

S univerzitami spolupracujeme již několik let. Pravidelně k nám jezdí z České zemědělské univerzity v Praze a z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Právě tato spolupráce přinesla nyní na trh krmivo, které neobsahuje žádná antibiotika. Jsme první farma v republice, která k výkrmu králíků nepoužívá medikovaná krmiva. Antikokcidiostatikum, které se plošně používá v celé ČR, bylo nahrazeno ryze přírodní látkou EMANOXEM.

Jak jsou na tom v západní Evropě?

Chov králíků je nejvíce rozvinut právě tam. Od západních sousedů se máme ještě hodně co učit.

A jaké jsou vaše plány do dalších let?

Jak už jsem řekl, chtěl bych vybudovat volný odchov králíků, aby zvířata měla co největší pohodu ustájení. Není to práce na rok nebo dva, ale první kroky jsme už podnikli a z toho mám největší radost. Králičí maso je dietní, lehce stravitelné a patří k nejhodnotnějším druhům masa vůbec.