Příští rok oslaví 115. výročí založení. Jméno Podzimek má dobrý zvuk na Jihlavsku, v Praze i za hranicemi. Znají je mezi krajany v New Yorku i například v keramickém závodě v ruské Ufě.
Seskupení firem Podzimek sestává z pěti samostatných společností.
Stavební firma zaměstnává 150 stavbařů. „Poslední celostátní ocenění Stavba roku jsme dostali za pražskou Malostranskou besedu. Naše práce byla oceněna dokonce čtyřmi cenami. Velmi zdařilá byla přestavba kasáren v Jihlavě na sídlo krajského úřadu,“ upozornil spolumajitel firmy Martin Podzimek, v okruhu svých pravomocí jednatel a ředitel.
Připomněl také repliky čtyřech dřevěných věží, které teprve krátce zdobí architektonický skvost Malostranskou besedu.
„Věže jsme montovali daleko od centra a na Malostranské náměstí jsme je převáželi loděmi a tahači. Na střechu je zvedal obří jeřáb. Budovu jsme museli předtím vyztužit, protože pro obrovskou váhu se věže musely začátkem 19. století rozebrat,“ přiblížil Martin Podzimek.
Firem jako Strojírny Podzimek je v tuzemsku jako šafránu.
Tým asi 80 zámečníků, svářečů a dalších profesí vyrábí a montuje technologické celky pro těžbu a úpravy štěrku a písku v lomech. Zámečníci v Třešti vyrobí linky s pásovými dopravníky a zákazníkovi je namontují s drticími zařízeními a dalšími prvky. „Linky našich strojíren pracují v Rusku i jinde ve světě,“ uvedl Martin Podzimek. V Praze střeží bezpečnost obyvatel před povodněmi komplex Strojíren Podzimek s protipovodňovými uzávěry Čertovky a Libeňského přístavu. Na vodním díle Gabčíkovo zase pohyblivé klapky při protržení vrat plavebních komor uchrání obce při Dunaji před přílivovou vlnou.
Obchodní strategie firmy preferuje samostatnost každého uskupení. Uspořádání je dílem seniora Josefa Podzimka, jenž rodinnou firmu vzkřísil v roce 1992 a je duší a oporou podniku.
Pod hlavičkou uskupení Podzimek podniká také firma Dřevovýroba, zaměřená na podlahové konstrukce.
Truhlářská výroba je známá v odborných kruzích replikami historických kazetových podlah. „Po podlahách z naší produkce chodí lidé v České národní bance, v horní i dolní komoře parlamentu, na Pražském hradě, ale i v Českém domě v New Yorku či na české ambasádě v Paříži,“ upřesnil Martin Podzimek.