Se zajímavou a chutnou novinkou přišli nedávno ve Vinařství Sádek. Rozhodli se využít čínské zahrádky, která je součástí tamní vinařské naučné stezky, a rozšířit sortiment o bylinné pálenky. Ty jsou nejen chutné, ale také pomáhají s nejrůznějšími neduhy.

Jak jste přišli na nápad vyrábět bylinné pálenky?

Na myšlenku mě „navedl“ profesor Pavel Valíček z Martínkova, světový odborník na léčivé byliny Číny a Dálného Východu. Alkohol a med jsou jedny z nejvýznamnějších konzervačních prostředků pro léčivé byliny. Tato skutečnost je známa již po staletí. Asijské tradiční léčitelství této metody využívá velmi často. Na našem trhu prakticky nic takového není, což je velká škoda.

Které byliny z vaší čínské zahrádky k výrobě používáte?

Čínská tradiční medicína využívá stovky rostlin k léčení svých pacientů. U většiny z nich je možné tuto metodu úpravy použít. My jsme v samém počátku použili čerstvý oddenek zázvoru (Zingiber officinale), plodů kustovnice čínské (Lycium chinense), plodů schizandry čínské (Schisandra chinensis) a také rostlin kotvičníku zemního (Tribulus terrestris). Je třeba konstatovat, že tři uvedené druhy v našich klimatických podmínkách normálně rostou, čerstvý oddenek zázvoru je možné koupit v obchodě.

A jak pálenka vzniká?

Výroba je velmi jednoduchá, neboť spočívá v extrakci dané byliny ve vysokoprocentním alkoholu po určitou dobu. Takto získaný extrakt se dochutí například některým kořením, případně se dosladí, nejlépe medem, a přefiltruje. V další fázi se alkohol zředí destilovanou vodou na požadovanou koncentraci a plní do lahví.

Budete ve výrobě pokračovat, případně sortiment rozšiřovat?

Jelikož jsou už všechny lahve prodané, uvažujeme samozřejmě o další výrobě pro malo– i velkoodběratele.

S čím jednotlivé likéry pomáhají?

Ke všem uvedeným pálenkám je možno uvést krátkou charakteristiku. Oddenek zázvoru zahřívá organismus, zlepšuje zažívání a je vhodný právě pro zimní období. Kustovnice je v Číně známa jako „rostlina nesmrtelnosti“. Její plody, a tedy i pálenka posiluje imunitu, příznivě působí na kardiovaskulární systém. Schizandra pozitivně ovlivňuje centrální nervovou soustavu a o kotvičníku se mluví jako o „zelené“ viagře.

Jak dlouho již u vás funguje čínská bylinná zahrádka?

Zahrada čínských léčivých rostlin byla založena před dvěma a půl lety. Slavnostní otevření provedla mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Čínské lidové republiky v ČR Huo Yuzhen. Čínská ambasáda byla také nápomocna při vydání dvoudílné knihy o těchto rostlinách. V současnosti je v zahradě soustředěno na padesát druhů, z nichž naprostá většina je u nás neznámá.