VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šimon: Děd kameníkem nebyl, otec už ano

Mírovka -Kamenický mistr z Mírovky opravil už řadu pomníků padlých z první světové války, dává do pořádku i drobnou sakrální architekturu.

6.1.2011
SDÍLEJ:

Pomníky jsou alfou a omegou kamenického řemesla. Platí to i v případě Libora Šimona (na snímku). Jeho kamenosochařství vyprodukuje ročně sto kusů pomníků.Foto: DENÍK/ Jaromír Kulhánek

Populární věta „hodně nebožtíků, málo kameníků“ z nezapomenutelného filmu Vesničko má středisková už podle kamenického mistra Libora Šimona z Mírovky na Havlíčkobrodsku zdaleka neplatí. Kamenických a kamenosochařských provozoven je totiž po celé Vysočině více než dost.

„Konkurence je veliká. Eliminovat ji mohu cenou, ale především nápadem, kvalitou práce a používaných materiálů,“ řekl Šimon, jehož kamenosochařství Obelisk vyprodukuje ročně na sto kusů pomníků. Pomníková výroba ale není jediným oborem, kterým se Šimon spolu s dalšími třemi kameníky, kterým dává práci, zabývá. „Kameníci dnes běžně vyrábějí i četné stavební prvky, jakými jsou schody, sokly, parapety, stoly, lavice, ale i kašny, pítka a podobně,“ vyjmenoval Šimon.

Kromě řemeslné zručnosti musí dobrý kameník disponovat i výtvarnými vlohami. „Můj děd kameníkem nebyl, ale krásně kreslil. Otec už vystudoval vyhlášenou umělecko-průmyslovou školu v Hořicích, a jsem rád, že i moje dcera v započaté rodinné tradici pokračuje a studuje tam také,“ pokračoval Šimon, který se kamenickému řemeslu vyučil v Havlíčkově Brodě a později i v Lipnici nad Sázavou.

Kamenosochařství se stejně jako jiné obory rychle vyvíjí. Jiný je design, lidé volají po netradičních tvarech i barvách. „Žádané jsou například ovály, zaoblené a zaleštěné vlnky, figury, kříže v různých podobách a tak podobně. Z barev pak žíhaná žlutá, červená, zelená, nebo i černá a šedá,“ konstatoval Šimon a na otázku, na čem pracuje právě teď, odpověděl: „Dokončujeme pro zákazníka z Rakouska pomník. Vyrobili jsme ho z šedočerné žuly a jeho součástí jsou anděl a otevřená kniha.“

Výroba pomníku trvá zhruba měsíc a půl. Vlastní práce začíná vytvořením předlohy. Tu Libor Šimon připraví, a to za pomoci grafického programu, sám. Pak přijde na řadu řemeslo. V tomto případě broušení, leštění a finální pasování za pomoci pryskyřic, tmelů, šroubů a spon. Za třešničku na dortu lze považovat sekání a zlacení písma.

„Dále se zabýváme i výrobou moderních žulových kuchyňských desek a barových pultů. Ty jsou například k vidění v některých kavárnách v Havlíčkově Brodě a Jihlavě,“ doplnil Šimon.

Každá profese s sebou přináší jistou míru rutiny. Proto Libora Šimona potěší, dostane-li se občas k jiné práci. „Je to tak. Přiznám se, že mě velmi baví opravovat památníky padlých z první světové války, nebo drobnou sakrální architekturu. Opravoval jsem například žulové památníky v Budišově, Bartošově, nebo na Polensku a Přibyslavsku,“ uvedl Šimon. Do stejného ranku řadí i práce na svých plastikách. Těmi se v současné době chlubí například restaurant Na Lipce u Brodu, stejně jako několik vinných sklípků na jižní Moravě.

Tři školy v republice

V ČR jsou v současné době tři školy, které se kamenictví a kamenosochařství věnují. Kromě Hořic a Českého Krumlova mezi ně patří i Kamenosochařské středisko v Lipnici nad Sázavou.

„Dorostu, který by se chtěl tomuto řemeslu vyučit, mnoho není. Doslovně to ale neplatí u oboru kameník. Tento obor kraj dotuje stipendii, a je to znát. Stagnují spíše kamenosochařské a restaurátorské obory. Naše středisko letos navštěvuje více než 50 žáků. Připravují se v oborech kameník, kamenosochařství a restaurátorské práce“ uzavřel Dlouhý.

Autor: Jaromír Kulhánek

6.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení