Kromě medu květového a medovicového si však lidé k Jiřímu Zavřelovi chodí také pro medy pastované s výtažky z léčivých rostlin.

Jak a kdy jste vůbec přišel na nápad přidávat do medu léčivé byliny?

Jedna firma v republice vyráběla před lety med s rakytníkem a mě napadlo, že bych to mohl také vyzkoušet. To bylo asi před deseti lety a vzhledem k tomu, že se mnou takto ochucený med začal těšit velkému zájmu lidí z nejbližšího okolí, tak jsem se rozhodl nabízený sortiment rozšířit.

V současné době tedy vyrábíte kromě pastovaného medu květového smíchaného s rakytníkem i med s arónií, s mátou, meduňkou a také se zázvorem. Přicházeli k vám s nápady na „příchutě“ sami zákazníci?

Ne, to ne. Rád vymýšlím nové věci a s novinkami jsem chtěl přijít v předstihu. Překvapit je. Pokud vyjde rok, stáčím až jednu tunu medu, přičemž ten ochucený dělám z větší části získané hmoty.

Jak dlouho trvá připravit takovýto med s bylinkami? Je to hodně složité?

Samotná výroba netrvá déle než běžný pastovaný med. Základem je tedy kvalitní pastovaný med, do kterého se navíc přilije syrová šťáva z různých bylin, například právě z rozemletých lístků máty. Šťávy si připravuji na podzim a zamrazím.

Tyto druhy medu jsou přírodní. Pak mám na skladě ještě jeden nepřírodní, s čokoládou. Používám tvrdou hořkou čokoládu, kterou krájím na kousky. Není to ale žádná poleva.

Odběratelem vašeho medu, právě i toho s kousky čokolády, je rovněž populární novoměstský horolezec Radek Jaroš. Pochoutku si prý s sebou bere dokonce na své vysokohorské výstupy.

Ano, to je pravda. Med mu dávám do originálního plastového obalu s úchytem. Výhoda spočítá v tom, že je lehký a nerozbitný. S Radkem nás pojí dlouholeté přátelství. Musím ale uvést na pravou míru skutečnost, že tento druh medu nebyl vytvořen speciálně pro něho. V oblibě ho mají a pro med ke mně přijíždí také jiní sportovci.

Které z ochucených medů zákazníci nejvíce kupují? A kde jsou k dostání?

Největší poptávka je po medu s výtažky z rakytníku a ze zázvoru. Ten ostatně patří i mezi mé vlastní favority. Zakoupit si je mohou zájemci buď na každoročně konané akci Slavnosti medu v Novém Městě na Moravě, nebo osobně u mě doma v Radešínské Svratce, popřípadě lze využít mých internetových stránek, objednat si a já jim med zašlu. Kilo stojí sto dvacet korun.