O pořádný rozruch se postaral jeden ze zaměstnanců jihlavského závodu Bosch Diesel, kterého o víkendu odvezli přímo ze směny se zvýšenou teplotou. „K dnešnímu dni nebyl žádný zaměstnanec Bosch v ČR pozitivně testován na COVID-19. Máme ale připraveny postupy, jak reagovat, pokud by takový případ nastal,“ ujistil mluvčí firmy Pavel Roman. Přesto byli zaměstnanci, kteří s dotyčným pracovníkem přišli do styku, preventivně odesláni do karantény.

Firma musela zavést i řadu dalších opatření, mimo jiné v jídelnách zrušila samoobslužný výdej jídel. Také nelze platit hotovostí. Častěji přichází ke slovu dezinfekce. Do konce dubna také zakázáli vnitřní shromáždění většího počtu zaměstnanců. Ti by si měli denně před odchodem do práce měřit teplotu. Aby se nesetkával větší počet zaměstnanců v šatnách, jsou směny zkrácené o jednu hodinu.

I jiné firmy se snaží šíření koronaviru předcházet, co to jde. Například v jihlavské fabrikaci společnosti Ammeraal Beltech šijí roušky. „Rozhodli jsem se minulý týden v pondělí ušít každému našemu zaměstnanci alespoň tři kusy roušek. Oslovila jsem kolegyně, kolegy a zvedla se velká vlna nadšení, ochoty a angažovanosti. Do čtvrtka jsme vybavili každého našeho zaměstnance alespoň jednou rouškou a v šití pokračujeme,“ uvedla včera Radka Rychetská z personálního oddělení.

Roušky dostávají i pracovníci Motorpalu v Jihlavě, Jemnici a Batelově. „Zaměstnancům poskytujeme ochranné roušky a to jednorázové i látkové a všichni mají povinnost je nosit,“ informovala Deník personální ředitelka firmy Pavla Janoušová. Kdo jí nemá, dostane podle zaměstnanců pokutu pět stovek. Zásilku bavlněných roušek včera dostal i jihlavský Jipocar. „Ihned jsme začali s jejich distribucí mezi naše zaměstnance, každý obdrží dva kusy,“ uvedla personální ředitelka Martina Gregarová.

Ve složité situaci jsou zaměstnanci jaderné elektrárny v Dukovanech, ta má totiž strategický význam. Už od začátku února je tam zavřené infocentrum a nekonají se ani návštěvy a exkurze. Následovala další opatření omezující osobní setkávání zaměstnanců. Od pátku se šestisměnný provoz změnil na čtyřsměnný, čímž vznikla záloha pracovníků dvou směn.

To ale není vše. „Od minulého týdne si musí všichni zakrývat ústa a nos za pomocí roušek, ústenek nebo jiných ochranných prostředků. Každý před vstupem nebo vjezdem do elektrárny projít bezkontaktním měřením tělesné teploty a desinfekci rukou,“ informoval mluvčí Jiří Bezděk. Při naměření teploty nad sedmatřicet a půl stupně dostane osoba roušku, informace o dalším postupu a zamíří k lékaři.

Firmy napříč krajem dále ve velkém zavádí home office u pozic, kde je to možné. Rizikové skupiny zaměstnanců mohou někde zůstat doma také. Firmy ruší zahraniční cesty i návštěvy, omezuje interní aktivity s vyšším počtem osob a dezinfikují prostory. Dle zaměstnanců se ale v některých firmách nádoby s dezinfekcí ztrácí, lidé si je berou domů.

Koronavirus v Česku