Volno ale nedostane, jeho firma má nyní zakázky, hromadnou dovolenou si zaměstnanci vyčerpají v jiném termínu. Současná hospodářská situace tímto způsobem ovlivňuje i prodej zájezdů cestovních kanceláří. Deník si udělal průzkum v Jihlavě.
„Oproti minulému roku je znát pokles zájemců. Lidé kupují hlavně levnější zájezdy a mají přesné požadavky, kolik by měla jejich dovolená stát. Zaměřují se zejména na zájezdy na poslední chvíli, na nabídky Last Minute,“ popsala současný trend pracovnice jihlavské pobočky cestovní kanceláře Firo tour.

V zimě a na jaře byl vývoj horší

Hlavně zimní a jarní měsíce, to byla z pohledu cestovních kanceláří velká bída – co se počtu klientů a odletů do zahraničí týče.
„Od ledna do konce dubna to byla katastrofa. Zájemců o dovolenou bylo najednou kriticky málo. Přemýšleli jsme o tom, že zavřeme, a nebyli jsme jediní. V květnu se situace ale začala srovnávat,“ vyjádřila se ředitelka jihlavské cestovní agentury LEE tour Evelína Vítů.

K tomu, zda někdo dovolenou na poslední chvíli zruší, doplnila: „Když někdo přinese doklad o tom, že dostal zrovna výpověď, vrátíme mu zpět celou částku.“

Drahý zájezd jako risk?

Podle Dagmar Obdržálkové, která pracuje v cestovní kanceláři Lips tour, lidé na dovolenou peníze našetřené mají, ale nechtějí v současné době riskovat nic drahého.

„Loňský rok byl extrémně dobrý, bylo jasné, že nastane propad,“ poznamenala dále Dagmar Obdržálková.

Klienti vyčkávají, co se bude s českým hospodářstvím a s jejich zaměstnavateli dít. To je i názor majitele cestovní kanceláře Ivatour Josefa Němce. „Lidé si nechávají rezervy. Nevyčerpají všechny úspory, protože neví, co na ně v dnešní době ještě padne,“ uvedl Josef Němec.
O zájezdy je podle něj stále zájem, prodeje se ale oproti loňsku snížily.

Ceny zájezdů se nepohybují v letošním roce zatím tak extrémně nízko jako v roce minulém. „To ceny dovolené nepokrývaly náklady,“ uvedla pracovnice cestovní kanceláře Kompas tour Jarmila Vítů.
Letos v létě lidé jezdí nejvíce do teplejších oblastí, jako je Řecko, Tunis a Turecko.

Jaroslav Paclík, Jana Georgievová