„Musíme být na jedné lodi, abychom přežili současnou situaci,“ říká ředitel jihlavských mlékáren Moravia Lacto Zdeněk Košek.
Jenže trpělivost farmářů akceptovat výkupní ceny mléka pod úrovní výrobních nákladů není bezedná.

Ceny mléčných výrobků klesly

„Současná situace na trhu je velice špatná, ať už z hlediska zemědělců, tak i z hlediska zpracovatelů. Na trhu se projevuje extrémní tlak kvůli poklesu světových cen komodit, například sušeného mléka, sýrů a másla. Ceny se za poslední dva roky snížily zhruba o dvoj– až trojnásobek,“ vysvětlil Zdeněk Košek. „S výkupní cenou šesti korun pro zemědělce za litr mléka nyní nejsme schopni pohnout,“ dodal.

Nejhůř postihne krize zemědělce zaměřené výhradně na produkci mléka.„Pokud se situace nezmění k lepšímu, skončíme s hospodařením v propadu 18 milionů korun. V regionu jsme s 85 zaměstnanci velký zaměstnavatel a teď se pomalu připravujeme na krizový scénář. Situace je k nepřežití. Utlumujeme chov, neopravujeme zařízení, začínáme prodávat jalovice,“ přiblížil předseda jednoho zemědělského družstva na Jihlavsku. Deník s ohledem na citlivost údajů nebude uvádět jeho jméno.

Zásah zvenčí

„Potravináři nemohou doplácet zemědělcům propad trhu. Co se mléka týče, zcela selhala Evropská unie i vláda České republiky. Přestože chceme mít se zemědělci nejlepší vztahy, krizi farmáři odnášejí nejhůř. Problémy kolem mléka může vyřešit jen zásah Evropské unie, případně pomoc státu,“ přiblížila mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

„Mnohé hospodáře čeká katastrofa. Místo aby podpora venkovu směřovala více na skot, jdou peníze třeba na výstavbu cyklostezek,“ kroutí hlavou předseda Zemědělského družstva v Okříškách na Třebíčsku František Halásek.

Vliv okolních zemí

Mlékárny zase nemají možnost určit si cenu vlastních výrobků. „Tu nyní dělá cenová politika okolních států,“ uvedl ředitel Mlékárny Polná Václav Dejmal.