Stále větší úspěchy v zahraničí sklízí třebíčská firma Envinet. Ta se specializuje na širokou oblast jaderné energetiky a radiační ochrany, výrobu detektorů či nejrůznějších měřicích systémů a vývoje software.

„Realizovali jsme řadu úspěšných projektů v zahraničních jaderných elektrárnách a zařízeních naše softwarové produkty a měřicí systémy se používají v Litvě, Rumunsku, Itálii, Rusku, Arménii, Bulharsku, Nizozemí, Finsku, na Ukrajině i na Slovensku. Do Ruska, Německa a USA vyvážíme plastické scintilátory, které vyrábíme v naší továrně v Kralupech nad Vltavou. Přes naši kanadskou dceřinou společnost sídlící v Torontu rozvíjíme obchodní aktivity na americkém kontinentu," přiblížila Larisa Dubská, ředitelka pro marketing a vnější vztahy firmy Envinet.

Dubská zmínila, že jejich firma se nyní snaží proniknout i na arabský trh. „Otevírají se nám také možnosti podnikání v Saúdské Arábii, kde jsme navázali spolupráci s Ústavem jaderného výzkumu v Královském centru pro vědu a technologie King Abdulaziz Center of Science and Technology. Budeme tam společně vyvíjet radiometrické systémy pro trh Perského zálivu," uvedla Dubská.

Podle jejích slov je pro získání úspěchu na zahraničních trzích důležité nebát se zkoušet nové možnosti a stanovit si ambiciózní cíle.

Domnívá se, že obecně není jednoduché se prosadit v cizím prostředí, neboť konkurence je velká a domácí firmy mají řadu výhod včetně mateřského jazyka.

„Musíme si postupně budovat reputaci, pracovat na existujících kontaktech a vyhledávat nové. Například příležitost v Saúdské Arábii jsme získali díky našemu obchodnímu partnerovi z Dubaje. Měli jsme několik jednání s vrcholovým vedením zmíněného ústavu, pozvali je sem, ukázali naše vývojové a výrobní zázemí v Třebíči i v Praze, až se mohli sami přesvědčit, že jsme společností, jakou hledali. Vždy si zakládáme na otevřeném jednání a nadstandardním přístupu k požadavkům a potřebám zákazníka," prozradila Dubská.

Na australský trh se podařilo loni proniknout třebíčské společnosti Tedom, zabývající se zejména výrobou kogeneračních jednotek, což je zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla. To zákazníkům spoří náklady na energie.

Energocentrum v Sydney už letos

S čím se Tedomu podařilo v Austrálii uspět, načrtl jeho marketingový pracovník Vlado Murár: „V Austrálii budujeme energocentrum na letišti v Sydney, které zahájí provoz ještě letos. Energocentrum bude vyrábět elektřinu a zásobovat letiště chladem. I vlastní provoz energocentra bude v naší režii." Výroba elektřiny na letišti v Sydney bude podle Murára činit asi 40 000 MWh ročně.

Jak Murár zdůraznil, výrobky jejich firmy se prodávají ve více než 40 zemích celého světa. Mezi nejvýznamnější zahraniční trhy Tedomu patří Německo, Rusko, Itálie, Polsko a bývalé svazové sovětské státy. Murár se domnívá, že nejtěžší je vždy pochopit místní trh v konkrétní zemi a najít tam vhodného obchodního partnera.

„V každé zemi se snažíme najít partnera, který je schopen prodávat naše výrobky a zároveň provádět jejich servis. V opravdu významných místech pak zakládáme vlastní společnosti, jako například v Moskvě či v Pekingu," dodal Murár.

Řadu úspěchů v zahraničí má na kontě také třebíčská pobočka rakouské firmy Delta, která nabízí investorům kompletní služby v pozemním stavitelství a daří se jí pronikat na východní trhy.

„Dnes jsme holdingem se 140 zaměstnanci, který je zastoupen osmi dceřinými společnostmi v Rakousku, České republice, na Slovensku a na Ukrajině," uvedl Erik Štefanovič, spolumajitel holdingu a zároveň jednatel české a slovenské Delty.

Právě třebíčská pobočka Delty, v jejímž čele Štefanovič od počátku stojí, se zasadila nejen o úspěšnou expanzi na východní trhy, ale i o vytvoření pobočky v Bratislavě a v ukrajinském Kyjevě. Na svém kontě má třebíčská pobočka například projektování výrobní haly letadel Boeing v Rakousku, centrální sklad DM drogerie v Jihlavě či nákupní centrum Ave Plaza v ukrajinském Charkově.

Jako investor přebírají i rizika

„Třebíčská kancelář představuje v podstatě centrum expanze, odkud jsou řízeny jednotlivé postupy na východních trzích," nastínila mluvčí třebíčské Delty Marcela Kolářová.

Na dotaz, se kterými stavbami měli v zahraničí úspěch, Kolářová překvapivě prozradila, že zdaleka nejde pouze o stavby, jako spíš o služby s nimi související.

„Na východních trzích má u investorů úspěch především přebírání odpovědnosti za úspěch projektu, který Delta přebírá za investora na sebe. Nabízíme jiný, pro východního investora, zcela nový přístup k vývoji a organizaci projektu," zmínila mluvčí. Podle ní jde o garanci smluvených termínů, garanci investičních nákladů a také kvality provedení. „Naše služby jsme nově rozšířili také o mediaci práva. Pomáháme tedy investorovi vytvářet transparentní právní prostředí pro obě strany s jasnými pravidly. I to je příjemnou novinkou pro mnohé investory," poznamenala Kolářová.

Se zahraničím čile obchoduje také společnost Jitona, která má provozovnu v Třebíči, v níž zaměstnává na 310 pracovníků. „Přijali jsme v poslední době přes desítku nových zaměstnanců, abychom mohli reagovat na naše další zakázky," informoval z třebíčské provozovny Jitony Miroslav Karpíšek.

Zmínil, že jejich firma v současnosti dodává nábytek do Anglie a Německa, které jsou pro ni klíčovým trhem. Mimo to putují jejich výrobky do Dánska a také do Ruska a Slovinska.

Třebíčská provozovna Jitony vyrábí nejen ložnice a pokoje z masivního dřeva, ale také se podílí na výrobě obývacích pokojů, ložnic a jídelen z dýhovaného nábytku. Kromě Třebíče má Jitona také provozovny v Soběslavi a Klatovech.

Vyrábí například pro firmu IKEA

Na evropských trzích a v Rusku sklízí četné úspěchy také mladoňovická firma SWN Moravia s výrobou nejrůznějších druhů schodišť od dřevěných až po kovové či skleněné varianty. Do zahraničí míří také výrobky firmy Model Moravské Budějovice. Tato společnost se zaměřuje na výrobky z vlnitých a hladkých lepenek. „Firma prošla v loňském roce zásadní změnou v sortimentní skladbě výroby, když se zaměřila na „speciality" s vysokým podílem ruční práce.

Největším projektem se v tomto ohledu stala výroba papírových nožiček a palet pro švédský nábytkářský gigant IKEA. V současnosti Model Moravské Budějovice dodává nábytkářským montovnám v Česku, ale také v Německu, Francii a Polsku měsíčně zhruba 500 tisíc papírových nožiček, ze kterých se kompletují papírové palety," popsal produkt firmy manažer firemní komunikace Model MB Michael Rataj.

Zda a v jakém množství budou dodávky papírových nožiček pro společnost IKEA pokračovat, se podle Ratajových slov rozhodne v právě probíhajícím tendru, jehož výsledek bude znám na konci května. Stávající zakázku Model získal na základě dlouhodobé spolupráce s IKEA na jiných projektech, během které se projevil jako spolehlivý dodavatel vysoce kvalitních výrobků z vlnitých a hladkých lepenek. Moravskobudějovický závod dodává své výrobky také dalším zahraničním společnostem, které většinou působí na tuzemském trhu.