Horácké divadlo v Jihlavě hospodařilo loni s mírným přebytkem kolem 100 tisíc korun. Podle ředitele Josefa Fily k tomu výrazně napomohly zvýšené tržby od října do konce roku.

Diváky zřejmě zaujaly atraktivní tituly, zvýšil se i počet předplatitelů, řekl Fila ČTK. Náklady na provoz v roce 2014 dosáhly 38,5 milionu korun.

Ministerstvo kultury přispělo divadlu podobně jako v předcházejícím roce 645 tisíci korunami. Kraj Vysočina jako zřizovatel poskytl dotaci 26,3 milionu korun, která je podle Fily stejná od roku 2009. Město Jihlava věnovalo divadlu kolem deseti tisíc korun na financování jazzového koncertu v divadelním klubu. „Na provoz nám jihlavská radnice dlouhodobě nepřispívá, protože není naším zřizovatelem," poznamenal Fila.

Do Horáckého divadla loni přišlo téměř 54 700 diváků, to je o 4 300 víc než v roce 2013. „To kapacitně znamená přibližně 14 vyprodaných představení na velké scéně," podotkl Fila. Divadlo uvedlo na obou scénách osm premiér, z toho sedm na velké a jednu na malé scéně.

V roce 2013 viděli diváci deset premiér, na velké scéně šest a na malé čtyři. Loni Horácké divadlo uvedlo 240 představení, v roce 2013 jich bylo 229. Větší zájem byl tradičně o oddechové a hudební tituly.

Průměrná návštěvnost loni v Horáckém divadle dosáhla 92 procent kapacity, to je meziročně o čtyři procenta víc. „V českých divadlech se průměrná návštěvnost pohybuje mezi 60 až 70 procenty," poznamenal Fila. Divadlo má 20 abonentních skupin, počet předplatitelů se meziročně mírně zvýšil na 4 748.

Počet zaměstnanců Horáckého divadla byl loni 67. „Od ledna 2015 jsme vytvořili nové místo pro pracovnici na úseku vztahů s veřejností," řekl Fila. Herců je v divadle 20, zbytek tvoří umělecké vedení, techničtí a provozní pracovníci a dělnické profese.

Vstupenky se loni zdražily v průměru o deset korun. Tržby ze vstupného se díky tomu mírně zvýšily. Celkové tržby dosáhly 6,7 milionu korun.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)