Řešení je především v rukou jihlavských zastupitelů. Politici by totiž mohli rozhodnout o dalším navýšení dotací pro DPMJ, aby nabízel řidičům výhodnější platové podmínky než jiní dopravci.

„Pravdou je, že časy se mění, nároky na řidiče také a vnímám velkou odpovědnost, kterou mají a za kterou by rádi viděli náležitý příjem,“ je si vědomá situace náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová (ANO), která má mimo jiné na starosti oblast dopravy ve městě.

Zastupitelstvo města sice v červnu přijalo rozhodnutí o navýšení dotace pro DPMJ ve výši necelých dvou a půl milionu korun. Ani tak ještě platy řidičů nedosáhnou kýžené částky, která by byla výrazně konkurenční a dokázala třeba i přetáhnout řidiče k DPMJ od jiných dopravců.

„Minimální čistý příjem řidiče by podle mého názoru měl být pětadvacet tisíc korun,“ řekl Deníku technický náměstek ředitele DPMJ Jaroslav Šetek. Dodal, že ale vzhledem ke kritickému nedostatku řidičů na trhu práce si není jistý, jestli by i taková výše mzdy dokázala rychle přivést podniku dostatečný počet zájemců.

Po červnovém navýšení rozpočtu DPMJ ze strany města, jakožto jediného akcionáře této dopravní společnosti, se má průměrný čistý příjem řidičů zvýšit na asi dvacet tisíc korun.

Předseda odborové organizace v DPMJ Marek Řezáč pro Deník uvedl, že na dvacetitisícový čistý příjem se řidiči ale obvykle dostanou díky tomu, že mají příplatky za přesčasy, případně za víkendové služby. „Ti, kteří jezdí jen základní hodiny bez víkendů, mají méně peněz, odhaduji, že tak o dva tisíce,“ poznamenal.

Přesto jsou nyní odboráři rádi, že město vyslyšelo jejich žádosti a na platy přidalo. „To, o čem jsme s paní Mayerovou jednali na začátku roku, se opravdu vyplnilo. Nikde jinde, pokud vím, kromě Ostravy, v půli roku ke zvýšení platů nedošlo,“ podotkl Řezáč. Řidiči by podle něj mohli být momentálně celkem spokojeni. „Věřím, že se třeba i příští rok na nějakém zvýšení dohodneme,“ dodal ještě.

Odboráři se totiž obávají toho, že současný podstav řidičů DPMJ se může ještě prohloubit a kvůli tomu by také mohlo dojít k nepříznivému omezování rozsahu městské hromadné dopravy. Podnik nyní zaměstnává 98 řidičů. „Ideální stav by byl 104,“ poznamenal Jaroslav Šetek.

Rozhodnutí o tom, jak budou vysoké mzdy řidičů DPMJ, mají v rukou především politici. S udržením či navýšením počtu řidičů také souvisí zajištění adekvátní dopravní obslužnosti města trolejbusy a městskými autobusy. Maximální podpora veřejné hromadné dopravy je přitom v současnosti standardem ve všech vyspělých evropských státech.

„Dotaci města na zajištění městské hromadné dopravy v Jihlavě považuji dlouhodobě za nedostatečnou. Bez kvalitní a cenově adekvátní městské hromadné dopravy se v Jihlavě neobejdeme,“ poukázal jihlavský komunistický zastupitel Pavel Šlechtický. Doplnil, že také z těchto důvodů bude podporovat další navýšení rozpočtu pro DPMJ.

Sociální demokrat Vratislav Výborný je přesvědčený, že červnové navýšení rozpočtu dopravního podniku je dostačující. „O žádných dalších požadavcích nic nevím. Pokud v budoucnu vyvstane neúnosná situace ve mzdách řidičů, určitě to budeme řešit. Na druhou stranu jsou zde určité limity. Nikdo přirozeně nemá nikdy dost,“ vyjádřil se Výborný.

„Má odpověď zní ano,“ odpověděl Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava), zda by podpořil další zvýšení dotace pro dopravní podnik.

Podle Radka Popelky, zástupce hnutí ANO, není další navýšení peněz pro DPMJ po tom červnovém v plánu. Poznamenal ale, že ke zvýšení tržeb mohou přispět i sami obyvatelé města, a to tím, že budou ještě více využívat služeb dopravního podniku. Třeba i tankováním na čerpací stanici v areálu DPMJ.

Deník se s dotazem na možnost dalšího zvýšení dotací pro DPMJ obrátil také na Josefa Kodeta, zástupce lidovců, Jaroslava Vymazala (ODS) a Marka Hovorku (TOP 09), žádný se však k této záležitosti nevyjádřil.

Počty řidičů DPMJ by mohly rozšířit i ženy. „Určitě bychom ženy jako řidičky přivítali, ale ony o tuto profesi nemají zájem,“ sdělil Jaroslav Šetek. O místa řidičů je ale podle Úřadu práce ČR zájem ze strany cizinců, například Ukrajinců.