Firma snížila výkup mléka, omezila výrobu a rozloučila se s brigádníky.

Podnik platí dodavatelům částky, odpovídající současné ceně mléka v tuzemsku. Jde o základní cenu, která je stejná jako u sousedních mlékáren, například v Jihlavě nebo v Olešnici na Žďársku. Tato cena se nyní pohybuje těsně pod šesti korunami za litr mléka.

Nejvíce na odbyt jde balkánský sýr

Do polenské mlékárny loni vozily cisterny denně 55 tisíc litrů bílé suroviny. Dnes se denní příjem pohybuje kolem 34 tisíc litrů mléka.
Mlékárna produkuje eidamské a pařené sýry, balkánský sýr a speciality typu Zlatá Praha nebo Maskar. Největší množství zaujímá balkánský sýr, kterého mlékárna vyrobí asi 1150 tun ročně. Pak následuje eidam.

Tam dochází vlivem trhu k úpravám vyprodukovaného množství sýra. „Museli jsme redukovat tradiční výrobu eidamských sýrů, protože trh je zahlcený německými a polskými výrobky. Musíme změnit řadu výrobků, ale jak, to si necháme zatím pro sebe. Je třeba stále hledat cesty prodeje za ceny, které se ještě vyplatí,“ shrnul ředitel polenské mlékárny Václav Dejmal. Produkce eidamu se vloni pohybovala na úrovni tisíce tun, letos to bude asi třetinové množství.

Na hraně ziskovosti

Firma podle ředitele Dejmala hospodaří letos s mírným ziskem. „Daří se nám vydělávat, i když nemáme takový zisk, jaký bychom potřebovali k rozvoji výroby a zlepšení podmínek pro zaměstnance,“ přiblížil ředitel.

„Velká bolest pro firmu je tlak odběratelů na ceny. Někdy je lepší od prodeje upustit než se za každou cenu snažit prodat i pod výrobními náklady,“ vyjádřil se k diktátu ze strany obchodních řetězců Václav Dejmal. Firma podle něj ukončila spolupráci s řetězcem REWE Group, konkrétně s obchody Billa. Naopak dodává do prodejen řetězce Ahold, do Intersparu a prodejen Makro.