Výroba sušeného masa není právě jednoduchá. Jde o několikadenní záležitost. „Maso se suší pět dnů, pak ho ještě nějaký den dosušuje v sušárně. Z masa je sušením postupně odstraněna téměř veškerá voda, jeho hmotnost klesne na méně než polovinu a stane se tak silným koncentrátem bílkovin a zdravých tuků,“ vysvětlila Jana Kalná.

Výroba sušeného masa ale začíná ještě před samotným sušením. „Než se maso dá do udírny, je čtyři týdny naloženo v česneku a koření,“ potvrdila spolumajitelka Mitrovského dvora.

Farma, která se na trh s biopotravinami poprvé zapsala v roce 2015, je zaměřena především na masné produkty z celoročně volně paseného hovězího skotu plemene Aberdeen Angus.

„Vyzrálé maso z tohoto plemene prodáváme v kuchyňské úpravě především na steaky, které také připravuje svým zákazníkům na grilu na dřevěném uhlí ve vlastní restauraci. Z našich výrobků můžeme jmenovat sušené a uzené výrobky a paštiky nebo hotová jídla zavařená ve skle. To vše bez jakékoliv chemie,“ poznamenala Kalná.

Mezi dalšími oceněnými byla například kolekce bylinných čajů, víno Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2017, nebo lahůdková chilli pasta. O titul letos bojovalo 150 biopotravin a biovín. Soutěž tuzemských producentů biopotravin pořádá každoročně PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.