Vývoj na Vysočině byl obdobný jako ve zbytku republiky. „Důvodem jsou sezónní faktory, jako je ukončování prací v zemědělství nebo třeba stavitelství,“ okomentoval statistiku ekonom Lukáš Kovanda a dodal, že nárůst míry nezaměstnanosti mezi listopadem a prosincem je pravidlem tuzemského trhu práce.

V absolutních číslech v kraji přibylo 1338 osob bez práce, ke konci loňského roku jich bylo 10 628. Nezaměstnaných žen bylo 5 245, což je o sto devadesát více než na konci listopadu. Zvýšil se tedy zejména počet nezaměstnaných mužů.

Zatímco v listopadu se počet nezaměstnaných snížil pouze na Ždársku, v prosinci už nikde. Všechny okresy hlásí meziměsíční nárůst nezaměstnaných vyšší než dvanáct procent. Na Třebíčsku hledá zaměstnání o 423 osob více než o měsíc dříve, na opačném konci tabulky je okres Pelhřimov, kde je nezaměstnaných o 93 osob více.

Ilustrační foto
Psi ztracení po Silvestru i letos trápí majitele

Pelhřimovsko zároveň zůstává s přehledem nejlepším okresem na Vysočině, celorepublikově si s hodnotou 1,7 procent připisuje pátou nejnižší nezaměstnanost. V dalších okresech kromě Havlíčkův Brodu je již nezaměstnaných více než je krajský průměr, nejhorší je situace na Třebíčsku, růst nezaměstnanost tam byl v prosinci dvanáctý nejvýraznější a aktuálně je 3,8 procent šestnáctá nejvyšší hodnota ze sedmasedmdesáti okresů.

Zároveň se ve všech okresech snížil počet volných pracovních míst, na celé Vysočině je jich nyní 9 998, o 276 méně než o měsíc dříve. Po delší době je jich také méně než uchazečů o práci.

Ačkoliv nezaměstnanost v prosinci na Vysočině vzrostla, stále se drží pod celorepublikovým průměrem, nyní však již je o desetinu procenta. „Míra nezaměstnanosti bude letos převážně stagnovat kolem celkové loňské úrovně, když vykáže celkovou úroveň rovných tří procent,“ odhadl další vývoj Kovanda.

Ilustrační foto.
S lednem přišly první pravé chřipky