ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU

Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz (url: https://www.surveymonkey.com/r/Cesivpohybu)

Klejzarová věří, že dostatek pracovních příležitostí přinesou sezónní práce. Také ekonom Lukáš Kovanda očekává, že nezaměstnanost výrazněji poroste až na podzim. Počet osob bez práce ale podle něj v létě neklesne, ba naopak.

Firmy na Vysočině zatím k hromadnému propouštění svých pracovníků nepřistupovaly.

„Nezaměstnanost zůstává i nadále poměrně nízká, obava z masivního propouštění není na místě,“ potvrdila manažerka jihlavské pobočky personální agentury Grafton Recruitment Hana Orgoňová.

Vliv na další vývoj podle ní budou mít především firmy v oblasti automotive. „I přes poklesy na celosvětovém automobilovém trhu je aktuální personální situace ve firmě Bosch Diesel stabilní,“ řekl k situaci v jihlavském závodě mluvčí největšího zaměstnavatele na Vysočině Pavel Roman.

Zachovat pracovní místa se snaží i ve Žďáru nad Sázavou. „Věříme, že se nám podaří obtížné období překlenout přijetím jiných opatření, jako například dočasným zavedením zkráceného pracovního týdne po dobu nižší vytíženosti výroby,“ sdělila Eva Málková ze společnosti ŽĎAS. „Očekáváme, že pravděpodobně nějaký pokles v zakázkové náplni může přijít a připravujeme se na to. Žádné plošné snižování stavů není ale v tuto chvíli na pořadu dne,“ dodal mediální zástupce Motorpalu Karel Samec.

Přes deset tisíc lidí bez práce

Během dubna vzrostl počet nezaměstnaných na Vysočině téměř o tisíc lidí, na konci měsíce jich bylo 10 602. To znamená rovná tři procenta lidí hledajících práci. Nejvyšší nezaměstnanost zůstává na Třebíčsku, kde je 3,9 procent. Následuje Jihlava, která je jen o desetinu nad průměrem kraje. Rovná tři procenta nezaměstnaných jsou na Žďársku a o dvě desetiny méně jich je na Brodsku.

Premiantem na Vysočině je dlouhodobě okres Pelhřimov, tam jsou rovná dvě procenta lidí hledajících zaměstnání. Ze sedmasedmdesáti okresů je to čtvrté nejnižší hodnota, třebaže tento okres zaznamenal minulý měsíc procentuálně jeden z největších nárůstů nezaměstnanosti.

V dubnu také poklesl počet volných pracovních míst a to o více než tři stovky, na konci měsíce jich v kraji bylo 10 049. Po dlouhé době jich je tedy méně než osob, které se o ně ucházejí.