Nejvyšší podíl firem v rámci kraje a také vysoký nárůst v počtu ekonomických subjektů zajistily Humpolci letošní vítězství. „Město podnikatelsky těží z dobré dopravní dostupnosti i velmi nízkých cen stavebních pozemků,“ uvedl David Pavlát, který výsledky prezentoval. V Humpolci je mimo jiné rovněž vysoký počet studentů a učňů v odborném vzdělávání, radnice podporuje veřejnou dopravu i kulturu. „Kde se dobře podniká, tam se i dobře žije. V Humpolci začneme brzy zpracovávat nový územní plán, takže podnikatelé by měli nastražit uši,“ řekl starosta Humpolce Karel Kratochvíl (ODS).

Ve Žďáru nad Sázavou je hodně malých a středních firem, nízká nezaměstnanost a relativně mladé obyvatelstvo. Město ale zabodovalo hlavně díky přístupu veřejné správy, ten byl v kraji nejlepší. Třetí Pelhřimov pak má vůbec nejnižší nezaměstnanost v kraji, nejvyšší podíl ekonomických subjektů a nejnižší ceny stavebních pozemků.

Výzkum také prozradil, že podnikatelé jsou v Kraji Vysočina z celé republiky jedni z nejspokojenějších. V šesti z osmi hodnocených kategorií byla Vysočina nadprůměrná. „Nejvýrazněji v kvalitě e-mailové komunikace, přehlednosti a obsahu webových stránek a vstřícnosti a ochotě při řešení problémů,“ dodal Pavlát.

Díky srovnávacímu výzkumu se mohou radnice orientovat v podnikatelském prostředí, veřejnost může pak lépe hodnotit práci svých zastupitelů. „Sdílení dobré praxe a předávání zkušeností z jiných regionů jsou možnosti, které výzkum Město pro byznys samosprávám nabízí,“ doplnil předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Celkové pořadí:

1. Humpolec

2. Žďár nad Sázavou

3. Pelhřimov

4. Havlíčkův Brod

5. Jihlava

6. Třebíč

7. Pacov

8. Bystřice nad Pernštejnem

9. Světlá nad Sázavou

10. Velké Meziříčí

11. Nové Město na Moravě

12. Moravské Budějovice

13. Náměšť nad Oslavou

14. Chotěboř

15. Telč