Jde o více než čtyři miliony sklenic a nápojových karaf, které budou součástí palubního vybavení. První zásilky byly expedovány začátkem září, sdělil obchodní ředitel sklárny Aleš Trpák.

„Do dnešního dne jsme již vyvezli 47 kontejnerů, což je asi 3,2 milionu kusů. Do konce roku plánujeme expedovat ještě jeden milion," uvedl Trpák. Doplnil, že pokud se kontrakt podaří prodloužit, znamenalo by to pro sklárnu v příštím roce zajištění odbytu na další dva miliony kusů skla.

Sklenice v šesti velikostech vyrábějí automatické linky ve světelském závodě. Nápojové karafy ručně vyrobí skláři v Květné na Uherskohradišťsku, tedy ve druhém závodě Crystalite.

Crystalite dostala zakázku prostřednictvím australské firmy Buzz, která vyhrála v tendru na obnovu palubního vybavení pro gastronomii celé letecké flotily Delta Air Lines. Sklárna uvedla, že design celé řady je od italského studia Alessi. Výrobky Crystalite jsou podle Trpáka určeny pro první a business třídu.

Světelská sklárna používá od začátku roku sklovinu obohacenou o titan, z níž jsou výrobky odolnější a vydrží více cyklů umytí v myčce. Nová sklovina podle Trpáka pomáhá sklárně přitáhnout nové zákazníky z provozů zaměřených na gastronomii, včetně aerolinek. Letos už Crystalite dodala nápojové sklo Virgin Atlantic a Eva Air. „V současné době jsme ve výběrových řízeních u dalších dvou leteckých společností, u každé z nich se ucházíme o dodávky zhruba 1,5 milionu kusů nápojového skla," uvedl.

Crystalite Bohemia funguje v areálu zkrachovalých světelských skláren Sklo Bohemia. Nynější majitel Lubor Cerva obnovil linkovou výrobu nápojového a dekoračního skla. Společnosti, která nyní vykazuje roční obrat kolem 930 milionů korun, rovněž patří sklárna v Květné, vyrábějící ruční sklo.