„Na pracovním úřadě jsem zapsaný od minulé středy. Práci hledám, kde se dá,“ uvedl Pavel Matějka, který letos maturoval na střední odborné škole.

Ten, kdo ukončil střední školu a nechce pokračovat v dalším vzdělání, si jen těžko hledá práci. Dalším problémem je vyplácení podpory. Nárok na ni má jen ten, kdo odpracoval dvanáct měsíců za poslední tři roky.

„Podporu samozřejmě žádnou nedostanu, protože všude chtějí praxi. Tu člověk po škole nemá, ale to asi nikomu nedochází,“ dodal Matějka.

Na pracovní úřad v Jihlavě se od srpna zapsalo celkem 175 absolventů středních škol.

„Paní, kterou mi na úřadě přidělili, byla moc příjemná a ochotná. Opravdu mi poradila se vším, co jsem nevěděla,“ řekla dvacetiletá Lenka Nováková z Olšan u Staré Říše.

„Situace pro středoškoláky je velmi špatná. Stát sice na ně něco přispívá, ale pokud jsou bez praxe, mají velmi malou šanci,“ sdělila Jana Moudrá z úřadu práce v Telči. Například nabídka práce na Telčsku není i pro ostatní uchazeče.

„Zaměstnání hledám, kde se dá. Na vývěsce na úřadě, na internetu, v novinách, chodím se ptát,“ popsal Matějka. Dokonce zkouší psát emaily do okolních firem.

Na úřadu práce se může zájemce dozvědět i o zaměstnání v Evropě, například na ropné plošině v Norsku nebo na jižním pobřeží Španělska. Takové pozice uchazečům o místo nabízí Eures neboli Evropský portál pracovní mobility.

„Často se absolventi ptají na práci au-pair, ale představím jim spíše klasická zaměstnání, třeba ve stavebnictví nebo obchodě,“ řekl poradce David Chlupáček. Letos v září zatím nepocítil nárůst zájemců. Ovšem uchazeči mohou hlavně využívat webové stránky Euresu.

Ke hledání stačí pouze napsat svůj životopis a vybrat si zemi, která člověku vyhovuje jazykově nebo podle zájmu. Češi mají často tu výhodu, že často umí dva světové jazyky najednou.

Pavla Janoušková