Krámek sdílnou, kde má svojí království jihlavský houslař a kytarář Jan Michálek, působí na první pohled nenápadně a vúzké vedlejší uličce rozhodně není denně na očích tisícovkám kolemjdoucích. Důvodem, proč jsem za panem Janem Michálkem přišel, pochopitelně je, že chceme spolu sVelkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana jihlavského regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Tip na opraváře a stavitele strunných hudebních nástrojů zaslala Marta Kelíšková zJihlavy, která studuje na pedagogické fakultě hru na violu a už se o možnost, na koho by se obrátila, kdyby jí nástroj přestal sloužit podle jejích představ, zajímala. I díky tomu, že bydlí nedaleko od mistrovy dílny, slyšela na Jana Michálka samé pochvalné hlasy.
Sám Jan Michálek připisuje úspěch své práce otevřenému jednání se zákazníky. „S lidmi, kteří ke mně přicházejí, jednám na rovinu. Snažím se u nich vzbudit důvěru, přesvědčit je, že nástroj svěřují do rukou odborníka,“ říká jihlavský mistr na opravy a stavbu hudebních nástrojů.

Největší odměnou je pro Jana Michálka spokojenost muzikantů, ať už jde o školáky, nebo opravdové mistry. Vždyť stavěl kytary i takovým osobnostem, jakými jsou Karel Plíhal nebo Jaromír Nohavica.

Pana Michálka jsem se zeptal na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se vaši zákazníci stále vracejí?
„Mám propojené řemeslo svlastním muzicírováním. Díky dlouholeté muzikantské praxi se dokážu do představ a potřeb konkrétního zákazníka lépe vžít. A za ty roky vím, že jsou rozdílné požadavky a nároky podle žánrů, pro něž bude nástroj využíván. Ta praxe podle mě dělá opravdu hodně. A potom chci, aby hraní na nástroje, které opravuji nebo vyrábím, dělalo lidem radost,“ říká Jan Michálek.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
„Jsem rád s manželkou doma, někdy se věnuji svému koníčku, jímž je modelářství. A pak se stále víc těším na zkoušky sklukama a na hraní skapelou.“