Kdo jel v pondělí odpoledne směrem z centra Jihlavy na Velký Beranov, byl asi v kopci nad sídlištěm Březinky překvapen obřím dýmem, který se vznášel nad loukou u Henčova. Skládka odpadu, která se totiž u této okrajové části krajského města nachází, začala hořet.


Požár byl nahlášen pracovníky skládky krátce před 16. hodinou. Na místo vyjelo několik jednotek hasičů.


„Kouř nám jde až do domu. Můžu říct, že zápach z těch hořících odpadků je dost nepříjemný a zřejmý. Museli jsme uzavřít všechna okna a dveře,“ řekl Deníku Aleš Reiterman z Nových Domků, kde byl kouř znatelný.


„Zasahovali profesionální hasiči z Jihlavy a Polné a dobrovolníci z Luk nad Jihlavou,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.


Zvědavci sledovali boj hasičů s ohněm


Skupinky zvědavců tak mohly z bezpečné vzdálenosti od haldy odpadu ze všech světových stran sledovat, jak se sedm hasičských aut spolu se zasahujícími hasiči snažilo bojovat s ohněm. Červená auta také musela v průběhu požáru jet do rybníka v Nových Domcích pro doplnění vody.
Situaci znepříjemňoval i vítr, který mnohdy hasiče a okolní krajinu zahalil do šedivého dýmu. „Zatím nevíme, jak to vypadá z druhé strany. Je to ale zásah na několik hodin,“ vzkázal krátce po začátku řádění nebezpečného živlu jeden z přítomných zasahujících hasičů Pavel Venkrbec.
Naštěstí ale měli bojovníci s ohněm požár od začátku pod kontrolou a k jeho rozšíření nedošlo.


Vznikl na skládce efekt lupy?


Podle Martina Málka, mluvčího Služeb města Jihlavy, které skládku provozují, je pravděpodobná příčina požáru samovznícení.
Na skládce se totiž nachází komunální odpad a v důsledku včerejšího slunného počasí mohlo dojít k takzvanému efektu lupy. Tedy k situaci, kdy na sklo, které je na skládce, dopadají paprsky, a tím pak dojde ke vznícení.


Další variantou je vzplanutí odpadu v hloubce.


Na skládce hořel přibližně třicetimetrový úsek. Ten se podle dostupných informací Deníku v současnosti nezaváží. Požár v takovémto rozsahu se na skládce komunálního odpadu v Henčově objevil poprvé v historii.


Nejbližší domy od skládky jsou ve vzdálenosti asi 500 metrů v Henčově. Podobně blízko je také osada Nové Domky.
V městské části Henčov žije v současnosti okolo 150 obyvatel. V osadě Nové Domky, která je místní částí Velkého Beranova, má domov přibližně 200 obyvatel.