Dva největší letošní požáry v kraji vypukly v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku a Ronově nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. V obou případech zničil oheň majetek dohromady asi za 30 milionů korun.


V Kamenici vyšlehly plameny z haly, která sloužila k uskladnění výrobků a likvidaci součástek v polovině ledna. Boj s ohněm tenkrát svádělo deset jednotek hasičů. Ti se ocitli v nebezpečí, když se propadla střecha haly.


„Hasičům se tehdy podařilo před ohněm uchránit chodbu, která spojovala halu s dalšími objekty, a hrozilo rozšíření požáru,“ popsala událost mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.


V Ronově zase lehl popelem sklad kartonů. Oheň zničil všechen uskladněný materiál. Příčina požáru se i nadále vyšetřuje. V Kamenici byly nepravděpodobnější příčinou požáru demontáže vzduchotechniky pomocí autogenu.


Nejtragičtější byl požár chaty


Za prvních šest měsíců letošního roku museli hasiči po celém kraji vyjet k 362 požárům. V porovnání s loňským rokem za stejné období je to o 51 událostí méně. Jenže letošní škody jsou třikrát vyšší než ty loňské. Zatímco loni to bylo 23 milionů, letos je to již 68 milionů korun. „Loni jsme měli pouze pět požárů, kde škoda dosahovala jednoho milionu korun, ale letos jich bylo už třináct,“ upozorňuje Musilová.


Při letošních požárech zemřeli již čtyři lidé a 38 dalších bylo zraněno. Nejtragičtější událostí byl požár chaty v obci Vápenice na Žďársku, kde uhořeli dva mladí lidé. Jeden byl mrtvý na místě, druhý podlehl v nemocnici. V Bystřici nad Pernštejnem při požáru rodinného domu zase uhořel muž. Hasičům se podařilo z plamenů zachránit ženu. Tragicky skončil i požár stohu u obce Štěměchy na Třebíčsku. U shořelého stohu byl nalezen mrtvý muž. Nejčastěji hořelo na Jihlavsku, kde vypuklo 102 požárů. Jeden z největších museli hasiči likvidovat v Kostelci, kde v drůbežárně uhořelo na deset tisíc kuřat.
Nejčastější příčinou vzniku požárů byla kvůli nedbalost, a to celkem v 77 případech.


„Jde především o kouření, zakládání ohňů v přírodě, vypalování trávy a klestí. Na druhém místě jsou technické závady,“ konstatovala mluvčí Musilová. Šestadvacet požárů mají na svědomí žháři, kteří založili oheň úmyslně. V osmi případech byli zjištěni viníci, sedm jich mají na svědomí děti do patnácti let a zbytek zatím není objasněn.