Tisíce starých pneumatik předevčírem večer vzplály na skládce komunálního odpadu v místní části Jihlavy, Henčově. Požár způsobil značné znečištění ovzduší v okolí, lidé zavírali okna, aby ochránili sebe a své blízké. Provozovatel skládky uvažuje, že požár byl založen úmyslně.

„Bylo to jako apokalypsa. Černá oblaka dýmu se valila nad domy, všude bylo černo,“ popisuje člověk, který má postavený dům v horní části Henčova a dodává: „Nebyl ani tak cítit zápach, ale ten černý mrak byl opravdu velký. Okna u domu jsem stoprocentně zavřel, protože máme tříletou a dvanáctiletou dceru, tak aby to nedýchaly. Pamatuju zde požárů už víc, ale tohle bylo asi největší.“ Pavel Kerbr měl štěstí, bydlí v níže položené lokalitě Henčova. K události říká: „Samozřejmě cítit to bylo, ale nebylo to nijak dramatické. Záleží na tom, kde má kdo barák. Já bydlím v dolíku, takže to nebylo tak strašné, ale kdo bydlí na kopci, tak to asi cítil.“

Hustý černý kouř

Požár vypukl před 20. hodinou. Tehdy se o něm také dozvěděli hasiči, z nichž k události vyjelo šest profesionálních i dobrovolných jednotek. „Při příjezdu hasičů na místo události byla požárem zasažena skládka o rozměrech přibližně 20 krát 15 metrů. Z hořící skládky se šířil hustý černý kouř,“ popisuje mluvčí krajských hasičů Petra Musilová, podle které byli o požáru prostřednictvím médií informováni obyvatelé Jihlavy a vesnic v blízkosti skládky. „Doporučeno bylo nevětrat. Obyvatele obce Nové Domky, která je v těsné blízkosti skládky, informovali hasiči osobně.“

V letošním roce hořela skládka již třikrát. V předchozích případech se jednalo o samovznícení. O žhářství se hovoří až v souvislosti s posledním požárem.

„Skládku na devadesát procent někdo zapálil úmyslně. Ještě patnáct minut před požárem místy procházela ostraha objektu, a ničeho si nevšimla,“ řekl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ), které skládku provozují. Skládka je oplocená, v plotě je však díra. Možností, kdo skládku zapálil, je podle Málka několik. „Za prvé by to mohl být žhář. Za druhé mladí chuligáni a za třetí bezdomovci, kteří mají v nedalekém lesíku svůj letní byt a na skládku chodí pro poklady. Dovnitř se dostávají dírou v plotě,“ říká Musilová.

Od Nových Domků se krátce po půl deváté večer trousily hloučky lidí, kteří se na požár šli podívat. Kolem cesty ke skládce stálo minimálně sedm aut. Mladíci, kteří měli auto zaparkované u silnice s přímým výhledem na kouř, stáli u auta a popíjeli alkohol.

Požár se podařilo lokalizovat ve 20.55 hodin a ve 22.39 zcela zlikvidovat. „Před plameny se jednotkám podařilo uchránit trafostanici v těsné blízkosti požářiště. Pár minut před jedenáctou hodinou v noci bylo požářiště předáno majiteli s povinností provádět na místě kontroly každých třicet minut,“ dodává Musilová.

Při požáru ani samotném zásahu nebyl nikdo zraněn. Požár se obešel beze škody, protože hořely pouze pneumatiky, které má provozovatel skládky připraveny jako závaží na fólie pro zakrytí skládky.

Včera dopoledne měla na místo podle SMJ dorazit inspekce životního prostředí, která měla odebrat vzorky zpotoka. Podle sdělení pracovníků skládky však nakonec nepřijela.

MICHAL FOHL, LENKA POSPÍŠILOVÁ