Polná na Jihlavsku se včera ráno probouzela do jekotu hasičský sirén. Ty se ozvaly poprvé ještě za tmy těsně po páté hodině ranní. Z jednoho ze čtyř bytů domu v ulici Palackého totiž vycházel hustý dým. Ten bouchl do nosu ženu, která šla po páté ráno do práce a okamžitě zalarmovala sousedy.

„Něco jsem na sebe hodil a vyběhl ke dveřím v druhém patře, odkud se valil kouř,“ popsal dramatickou situaci v domě Josef Dvořák. Věděl, že v bytě musí být jeho třiasedmdesátiletý soused Jiří S.

„Asi hodinu před půlnocí jsem ho viděl jít z hospody, takže musel být doma,“ podotkl Josef Dvořák. Ten neváhal a ještě před příjezdem hasičů vyrazil u bytu dveře.

„V tu chvíli se na mně vyvalil dým a začala hořet futra, protože se do bytu dostal čerstvý vzduch. Dovnitř se kvůli dýmu nedalo vůbec jít,“ popsal Josef Dvořák, který se při snaze o záchranu souseda trochu nadýchal zplodin. Jiný soused se snažil oheň uhasit vodou z kbelíku, ale marně.

Z ohně vynesli bezvládné tělo

Hasiči byli na místě během pár minut. V dýchacích přístrojích a nehořlavých oblecích z bytu vynesli bezvládné tělo staršího muže. Do příjezdu lékařů se ho snažili oživit.

„Ani přes veškeré úsilí se nám nepodařilo obnovit jeho životní funkce,“ uvedl lékař záchranné služby Miroslav Havlík.

Jiří S. se s největší pravděpodobností otrávil zplodinami z hoření. Dům museli opustit všichni, kdo v něm bydlí. Hasiči pro jistotu zkontrolovali celý dům, ale nikoho dalšího v ohrožení života nenašli.

Policie i hasiči nyní zjišťují, proč v dvoupokojovém bytě začalo hořet. Podle informací Deníku to s největší pravděpodobností bylo od nedopalku cigarety.

Dům čeká oprava

„Případ vyšetřujeme pro podezření ze spáchání přečinu zabití z nedbalosti, protože ještě nemáme přesné informace o okolnostech požáru,“ vysvětlila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Majitelem domu je Jindřich Procházka, vlastník firmy Sapeli, který se byl včera na místo tragédie podívat.

„Je mi líto, co se stalo. Do bytu jsem zatím nemohl, protože ho policie zapečetila, takže zatím nedokážu odhadnut celkovou škodu,“ podotkl Procházka. Ten má v plánu byt znovu opravit a s ním i celý dům.

Jiří S. se letos stal v kraji první obětí ohně. Loni zemřelo při požárech šest lidí, o čtyři více než v předchozím roce. Nedbalost při kouření je přitom častým zabijákem. Za pět let zemřelo v České republice kvůli požárům od nedopalků skoro 150 lidí.