Hasiči peníze využijí hlavně na nákup pohonných hmot a na nutné stavební opravy požárních stanic. Dotaci z rezervy musí ještě schválit krajští zastupitelé. Kraj letos dotoval i republikovou policii.

Podle ředitele krajských hasičů Drahoslava Ryby jsou hasiči letos kvůli škrtům ve státním rozpočtu nuceni hospodařit s méně penězi než v minulých letech. „I přesto, že krajští hasiči přešli do maximálně úsporného režimu, stojí jejich vedení před otázkou, jak zabezpečit provoz do konce roku,” uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Vysočinští hasiči letos od kraje dostali obvyklou dotaci 4,5 milionu korun. Pořídili za ni speciální vozidlo pro vyšetřovatele, dvě užitková auta, záložní agregát elektrické energie na stanici a vyprošťovací nářadí.

Dobrovolní hasiči na Vysočině letos od kraje dostali šest milionů korun. Peníze obvykle využívají k pořízení ochranných pomůcek, na věcné vybavení jednotek, opravy požární techniky a na úhradu technických prohlídek. Z peněz uvolněných krajem jsou také podporovány okresní a krajské soutěže v požárním sportu.

Krajští zastupitelé už letos schválili přímou třímilionovou pomoc krajskému ředitelství policie na dovybavení týmu Kamion. Policisté za ně pořídili moderní software včetně licencí, výpočetní techniku a další technické prostředky pro možnost kontroly nákladních automobilů.

Další tři miliony korun půjdou po dohodě s Policií ČR na pořízení inteligentních semaforů pro zvýšení bezpečnosti při vjezdu do lokalit v blízkosti největších měst na Vysočině. Kraj tímto způsobem rozdělil peníze získané z kaucí od zahraničních řidičů, které vybírají policisté. Kauce spadají ze zákona do příjmu krajů.