Velmi tragicky může skončit vypalování trávy a lesních porostů. Potvrzuje to případ ze sousedních jižních Čech – na Táborsku 
ve čtvrtek při vypalování meze uhořel devětasedmdesátiletý senior. Na Vysočině se naštěstí zatím nic tak vážného nestalo, hasiči však neskrývají obavy z nadcházejících dnů.

Lidé totiž stále nedbají jejich rad a také v tomto suchém a větrném počasí vyrážejí 
do přírody pálit trávu a klestí. Mnozí z nich dokonce venku spalují i odpady. Lidé si ani leckdy neuvědomují, že je jejich počínání nezákonné 
a hrozí jim několikatisícová pokuta.

„Největší starosti nám 
v těchto dnech přidělává neohlášené pálení klestí a porostů. Naše jednotky totiž často zbytečně vyjíždí – většinou se jedná o plané poplachy – a jejich nasazení vyjde na tisíce korun,“ řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Letos zatím hasiči přímo 
na Jihlavsku evidují stejný počet požárů lesních a travních porostů jako loni. „Bylo jich pět a obešly se bez zranění a výraznějších škod,“ doplnila Musilová. Loni hasiče nejvíce zaměstnal požár trávy a klestí v lokalitě Nepomuky u Nevcehle. Příčinou požáru, který po sobě nechal škodu za 60 tisíc korun, byla jako ve většině případů nedbalost.

Na celé Vysočině letos hasiči řešili 33 takových požárů. 
Ve srovnání s ostatními kraji je na tom Vysočina ještě dobře. Například na sousední jižní Moravě museli hasiči řešit už přes dvě stě případů. Jihomoravský hejtman Michal Hašek po poradě s hasiči plošné vypalování do odvolání zakázal. „Na Vysočině podobné opatření nechystáme. Přesto výzva k lidem, aby zanechali této nezákonné činnosti, stále trvá,“ přiblížila mluvčí Musilová.

Plošné vypalování trávy ale může v některých případech přírodě pomoci. „Při dodržení všech bezpečnostních opatření a za vhodného počasí působí vypalování menších ploch trávy pozitivně na biodiverzitu. Z místa zmizí mech a stařina, objeví se tam nové druhy rostlin, ty přilákají nové živočichy. Příkladem může být louka s konikleci na Třebíčsku,“ uvedl Václav Křivan 
z Českého svazu ochránců přírody Kněžice. „Vypalování mezí je ještě lepší variantou, jak se starat o přírodu, horší je, když se místo nechá zarůst plevelem nebo se zaveze odpadky,“ doplnil Křivan.

Na Jihlavsku loni hasiči vyjížděli ke 44 požárům trávy, travních a lesních porostů. Zranil se při nich jeden člověk. Škoda byla vyčíslena na 163 tisíc korun.

ZUZANA MUSILOVÁ