Kvílení obecní sirény v úterý ráno vyděsilo lidi ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Když se totiž naposledy v městysi rozezněla siréna, spadl most, pod nímž zahynuli čtyři dělníci. Také v úterý počáteční informace vypadaly dramaticky.

„Když jsem ráno dostal SMS zprávu na krizový telefon, pořádně ve mně hrklo. Podobně, jako když spadl most," svěřil se starosta Vilémova Jiří Lebeda.

Zpráva informovala o požáru u čerpací stanice, která je poblíž administrativní budovy zemědělského družstva. Případný výbuch by přinesl tragické následky.

Policie a hasiči dostali informaci o události krátce před tři čtvrtě na devět dopoledne. Záchranáři okamžitě vyjeli na místo.

Svědci viděli kouř, který vycházel z podzemních prostor, kde jsou umístěny nádrže na pohonné hmoty. V podzemí navíc pracovali dělníci, kteří nádrže opravovali. Dělníkům se naštěstí podařilo včas vylézt a zavolat hasiče.

„Požár se nám podařilo velmi rychle uhasit. Použili jsme k tomu pěnu a vodu na následné ochlazení tanku. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Chotěboře a dobrovolníci z Golčova Jeníkova. Úspěšným zásahem se nám podařilo uchránit majetek zhruba za tři miliony korun. Škoda je podle vyjádření zástupce majitele firmy minimální," informovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Na místě byl i vyšetřovatel z krajského hasičského záchranného sboru Luboš Beránek. „Hořelo v podzemí, kde jsou umístěny tanky na pohonné hmoty, takže kdyby se nepodařilo oheň včas uhasit, hrozilo kvůli výparům nebezpečí výbuchu. Pozitivní je, že pracovníci měli prostor dostatečně odvětraný," upozornil Beránek.

Podle informací Deníku byly opravované tanky prázdné, ale v některých dalších byla nafta a benzin nezjištěného množství. Naštěstí se celá událost obešla bez zranění i bez větších škod na majetku.

Příčinu vzniku požáru hasiči i policisté vyšetřují, ale podle informací, které se reportérovi Deníku podařilo získat na místě události, vznikl požár s největší pravděpodobností kvůli nedbalosti při rekonstrukci tanků. „Při svařování zahořela izolace pláště u prázdného tanku na naftu. S největší pravděpodobností tak půjde o nedbalost při svařování," potvrdila hasičská mluvčí Petra Musilová.

V počátku dramaticky vypadající událost se nakonec podařilo záchranářům velmi rychle eliminovat. Už půl hodiny po nahlášení případu měli uhašeno.

Hasiči i policisté incident dále vyšetřují. „Událost zatím evidujeme jako přestupek, ale případný další postup se bude odvíjet od závěrů vyšetřování hasičů," dodala vysočinská policejní mluvčí Monika Pátková.

Čerpací stanici ve Vilémově provozuje firma Agropodnik Domažlice, která je od roku 2012 součástí holdingu Agrofert Andreje Babiše.